30.10.2017 10:43

Ve Werichově vile byla uvedena inscenace 3 strážníc

Werichova vila po dlouhých letech osiření letos v červnu ožila. V jejích zdech je instalována expozice, primárně věnovaná odkazu Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Osvobozeného divadla. Ale své místo zde má i divadlo. Nevelký divadelní sál je umístěn v podkroví. Čerstvě zrekonstruovaná budova, která je ve správě Nadace Jana a Medy Mládkových, byla minulý víkend hostitelkou premiéry divadelní inscenace 3 strážníci autora Ivo Kučery.

Představení vzniklo ve spolupráci Muzea Kampa, Werichovy vily a Umělecké agentury Pierrot z Uherského Hradiště. Ne náhodou byl právě tento text vybrán pro inscenování v  nevšedním prostoru Werichovy vily, hlavním tématem hudebně dramatického díla je totiž Jaroslav Ježek a jeho spolupráce s W+V a potažmo Osvobozeným divadlem. Během večera zazní více než tucet známých, ale i méně známých písní výrazné autorské trojice, která svojí tvorbou výrazně ovlivnila kulturní sféru první poloviny minulého století. Krom hudebního zážitku čeká diváky spousta zajímavých a překvapivých dějinných informací, které jaksi sami od sebe přicházejí z kontextu zmíněných písní a inscenovaných pasáží.

Premiéra proběhla v objímavém duchu a naplněné hlediště v podkroví Werichovy vily odměnilo Marka Mikuláška, Ondřeje Vackeho, Williama Valeriána a Pavla Husu dlouhotrvajícím aplausem. Popremiérové postání u dobrého vína z pálavských Bavor bylo milou třešinkou na pomyslném oslavném dortu. Během dalších měsíců bude inscenace pravidelně uváděna pro veřejnost ve večerních hodinách, ale také dopoledne pro mládež. Termíny repríz budou uváděny na stránkách www.werichovavila.cz nebo na www.pierrot.cz.

Autor článku: Ivan Vacke