04.04.2023 21:44

Ve Žďáru nad Sázavou sehráli farníci po tříleté přestávce pašijovou hru Co se stalo s Ježíšem?

Ve Žďáru nad Sázavou dnes farníci po tříleté přestávce znovu sehráli velkou pašijovou hru „Co se stalo s Ježíšem?". Do večerního představení v parku blízko Sázavy se zapojilo okolo 160 herců. Tradice začala v roce 1998. Poslední tři roky ale byla přerušená kvůli epidemii nemoci covid-19 a také kvůli špatnému počasí.

Zima byla i tentokrát. Přes den bylo sice slunečno, ale teplota se držela jen těsně nad nulou a s večerním stmíváním začalo ve Žďáru nad Sázavou mrznout. „Nám by vadil déšť nebo sníh, zimu přežijeme," řekl ČTK Miroslav Keller, který hru režíroval. Podotkl, že kostýmy jsou volnější, aby si pod ně mohli herci něco obléct.

Hra přibližující 2000 let starý příběh o životě, umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista začala připomínkou Ježíšova křtu v řece Jordánu. Početné diváky v úvodu pozdravil brněnský biskup Pavel Konzbul.

Naposledy se dílo hrálo v roce 2019. Kvůli tříleté přestávce se obměnil větší počet herců pašijové hry. Část přišla letos poprvé, další se vrátili po několika letech.

Žďárská pašijová hra je v Česku svým rozsahem ojedinělá. Kromě biblických postav nebo římských vojáků se do příběhu zapojují herci různého věku, kteří tvoří shromáždění lidu. Na návrší travnatého parku se kvůli hře také staví mohutné kulisy.

Hra „Co se stalo s Ježíšem?" má ve Žďáře nad Sázavou tradici již od roku 1998. Její vznik inicioval tehdejší farář jedné ze dvou žďárských římskokatolických farností Ervín Jansa. Termín představení je pevně stanovený na úterý před velikonoční nedělí.

https://www.facebook.com/zdarskepasije/

Autor článku: ČTK: vst, ver