16.05.2017 11:20

Ve Zlíně začíná divadelní svátek – festival Setkání Stretnutie 2017

Možnost setkat se s řadou výjimečných divadelních osobností budou mít návštěvníci Městského divadla Zlín ve dnech 16. – 20. května v rámci 22. ročníku česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie 2017. Pozvání přijali například Ivan Trojan, Jiří Havelka, Veronika Žilková, Radovan Lipus, Jindřich Štreit a další. Patronem letošního ročníku je charismatická herečka Emília Vášáryová.

Bohatý program nás čeká hned v úterý 16. května. Dopoledne bude patřit dětem a pohádce Opice Žofka. V 17.00 se za schodech před divadlem uskuteční oficiální zahájení festivalu. Zveme na vernisáž výstavy fotografií Vloni, které připomenou loňský ročník a které vznikly v rámci festivalového workshopu s Jindřichem Štreitem. Ten se vernisáže také zúčastní. V 18.00 ve Velkém sále uvedeme Urnu na prázdném jevišti Činoherního klubu s Veronikou Žilkovou. Ve 20.30 představí ve Studiu Z Divadlo Letí inscenaci Olga (horrory z hrádečku). První festivalový den uzavře ve 23.00 divadelně – hudební improvizovaný Stand´artní kabaret divadla Vosto5 v šapito, které vyrostlo před divadlem už v sobotu.

Z čeho vybírat bude i v dalších dnech, divadelníci zvou například na Spalovače mrtvol Divadla Petra Bezruče, na Dechovku divadlo Vosto5 do Divadla Hvozdná, na Večer na psích dostizích Slováckého divadla, Elity Slovenského národného divadla nebo na Otvírání studánek Národního divadla Brno. Beznadějně vyprodáno hlásí Olga (horrory z hrádečku) Divadla Letí, Blackbird Městského divadla Zlín, Šašek a syn Divadla Bolka Polívky a Vzkříšené Dejvického divadla.

V průběhu festivalu budou letos opět uděleny dvě ceny. Cenu Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění převezme herec Boleslav Polívka. Oceněn bude i nejlepší původní text české divadelní hry. Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru vyhlašuje už třetím rokem divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků dnes už neexistující soutěže o Cenu Alfréda Radoka.

Doprovodný program bude celý zdarma. Diváci se mohou těšit na podvečerní koncerty u kávy na schodech před divadlem (Noire Et Blanche, Eliška Lajdová, Filip Vítů a Markéta Vodičková, The Chargers) nebo například besedy – nejen s herci po představení, ale také s dalšími hosty. Sobotní beseda s Radovanem Lipusem bude spojená s projekcí jeho filmu Šumný Zlín. Vše vyvrcholí 20. května velkým divadelním piknikem pro celou rodinu s loutkovými pohádkami a tvořivými dílničkami v parku za divadlem a open air koncertem kapely Longital.

www.setkanizlin.cz

Autor článku: Veronika Jurčová

Ve Zlíně začíná divadelní svátek – festival Setkání Stretnutie 2017

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.