24.05.2022 09:09

Večeře s novou 2022 #2 hrou odhalí vítěze Ceny Evalda Schorma

5. června uvede Divadlo LETÍ další díl speciální edice scénických čtení Večeře s novou hrou, kde divákům naservíruje v jednom večeru hned několik nových her a tříchodové menu. Ochutnávka současné dramatiky, která nasytí oči i žaludek, bude zároveň spojena i s vyhlášením vítězů Ceny Evalda Schorma, kterou studentům udílí agentura DILIA.

Originální koncept divadelní degustace tentokrát proběhne pod širým nebem před divadlem VILA Štvanice. Projekt, který pravidelně dvakrát ročně představuje krátké hry současných autorů, slibuje divákům nevšední kulturní, ale i kulinářský zážitek.

Jednotlivé chody té nejžhavější současné české dramatiky provedou návštěvníky od přípitku až po dezert. Diváci se mohou těšit na hry českých autorů Jaroslava Rudiše a Daniely Samsonové a na ukázku z vítězné hry dramatické soutěže Cena Evalda Schorma, která je určena nejmladší generaci českých autorů a jejíž vítěz bude v rámci večera slavnostně vyhlášen. To vše v režii Natálie Deákové a v podání herců Natálie Drabiščákové, Josefa Trojana, Barbory Křupkové a dalších.

Cena Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad hry (do češtiny dosud nepřeložené) je určena pro studenty a je spojena s finanční odměnou pro autora (nebo kolektiv). Cenu uděluje DILIA pravidelně již od roku 2001 a hlavním cílem je podpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich autorské práci. Díla začínajících autorů se tak mohou dostat do širšího divadelního kontextu, než je samotná akademická půda. Cena Evalda Schorma se během své existence stala vedle Ceny Alfréda Radoka prestižním oceněním, uznávaným nejen v Čechách, ale i v zahraničí. „Smyslem tohoto ocenění je podpořit mladé autory, ale také inspirovat studenty k vlastní autorské či překladatelské tvorbě pro divadlo. Díky těmto aktivitám objevila agentura DILIA řadu dnes již etablovaných dramatiků a překladatelů,“ vysvětluje Zdeněk Harvánek, vedoucí Divadelního a Hudebního oddělení DILIA. V letošních nominacích opět dominovala autorská tvorba, objevily se však i dramatizace původně literárních děl a také kolektivní autorské dílo. Do finále se nakonec dostalo šest mladých autorů a autorek.


5. 6. 2022, 20:00 před Divadlem VILA Štvanice
VEČEŘE S NOVOU HROU 2022 #2

Jaroslav Rudiš: Nádražka, Pardubice
Daniela Samsonová: Vana

Ukázka z vítězného textu Ceny Evalda Schorma
Režie: Natália Deáková

Součástí večera je speciální letní degustační menu. Nasytíme masožravce i vegetariány!


Finalisté Ceny Evalda Schorma za rok 2020

Agentura DILIA uděluje každoročně Cenu Evalda Schorma určenou studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci či překlad.

Do finále letošního ročníku Ceny Evalda Schorma byli nominováni:

Tomáš Ráliš (DAMU) za původní hru 20/21
Kolektiv Ekobuňka (JAMU) za původní hru F.E.E.L.
Vojtěch Honig (JAMU) za původní hru Velká slova
Eliška Říhová (DAMU) za původní hru Všem se nám uleví

Vstupenky ZDE

Autor článku: Marie Špalová