10.05.2002 00:00

Velký úspěch české divadelní fotografie

Mezinárodní porota prestižní výstavy Triennale v jugoslávském Novém Sadu - letos věnované divadelní fotografii - ocenila Stříbrnou medailí Viktora Kronbauera za kolekci fotografií z inscenace Richarda III. v režii V. Morávka v divadle Globe.

V. Kronbauer se věnuje divadelní fotografii takřka třicet let a je spjat s Divadelním ústavem.
Ocenění na prestižním mezinárodním fóru je poctou i české škole divadelní fotografie, jíž je Kronbauer významným představitelem.

Viktor Kronbauer (1949), absolvoval strojní průmyslovku, ale ihned se začal věnovat fotografii. Považuje se za žáka fotografa a grafika Jaroslava Krejčího. Od roku 1984 pracuje pro Divadelní ústav, kde vznikla řada příležitostí dokumentovat, ale hlavně osobitě fotograficky reflektovat divadlo. Jeho cykly "Zpráva o…" představují kvalitativně nový přístup k divadelní fotografii, která fotografa chápe jako člena tvůrčího týmu. Takto spolupracoval s režiséry M. Macháčkem, D.Radokem, J. Grossmanem, L. Pistoriem, bratry Formanovými apod. Kronbauerovo portfolio obsahuje rovněž reportáže a fotodokumentaci ze zahraničních scén - Ruska, Itálie, Maďarska, Německa, Anglie. Jeho zájem poutá mj. i svět hudby.

Autor článku: redakce