21.11.2019 18:56

Venuše ve Švehlovce pořádá pátý ročník festivalu Případ pro sociálku

Žižkovská scéna Venuše ve Švehlovce pořádá pátý ročník festivalu sociálního umění, který proběhne ve dnech 1. - 5. 12. 2019. Letošní program Praze nabídne vítěze prestižních divadelních cen DOSKY 2019 – inscenaci „Moral Insanity“ Prešovského národného divadla a fyzickou inscenaci „An Ongoing Song“, která získala cenu poroty z varšavského festivalu ITSelF 2019. Dále se představí soubor hendikepovaných a zdravých tanečníků Bílá holubice a ve společném komponovaném večeru skupiny Třetí věk Louny a Sbor Elpida, které svými inscenacemi boří předsudky o stárnutí.

Festival má za cíl představit publiku performativní projekty se sociálním přesahem a propojovat jednotlivé umělce mezi sebou. Letošní témata se budou věnovat jednak překonávání handicapů  a nepříznivých situací, jednak událostem ve které mohou neřešené společenské nebo ekonomické problémy vyhřeznout - projevům nenávisti.

Dramaturgyně festivalu, Barbora Šupová popisuje podstatu festivalu takto: „Možná naše diváky  v existenční krizi současnosti neuklidní, že se v sedmdesáti dá začít zpívat nebo že se dá tančit bez nohou. Ale třeba jim postačí zjištění, že "případ pro sociálku" jsme tak trochu všichni. Pocit, že v tom nejsme sami a nebo že můžeme naše zdánlivé i skutečné nedostatky společně překonávat je pro nás lidi naprosto nezbytný.“

Fyzické znevýhodnění, důstojné stáří, HIV nebo vznik rasistických a konspiračních teorií. To jsou témata, kterých se Případ pro sociálku 2019 dotýká. Těšit se můžete na dvě oceněné inscenace.  Prešovské národné divadlo doslova ovládlo ceny DOSKY 2019 - „Moral Insanity“ bylo oceněno v pěti kategoriích – nejlepší inscenace, režie, mužský herecký výkon, scénická hudba a také jako mimořádný počin v oblasti činohry. Performance „An Ongoing Song“ polského umělce Szymona Adamczaka  a amerického choreografa Billyho Mullaneyho obdrželo cenu poroty na varšavském festivalu ITSelF 2019.

Případ pro sociálku 2019 – múzická umění na okraji
1. - 5. 12. 2019

Program: 

1.12. Nádražní Blues (Bílá holubice)
2.12. Analéma (Třetí věk Louny) a Elpida
4.12. Moral Insanity (Prešovské národné divadlo) – pražská premiéra
5.12. An Ongoing Song (Szymon Adamczak, Billy Mullaney) – pražská premiéra, english friendly

Představení začínají vždy od 20 hodin

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/

Autor článku: Alena Julie Novotná