11.12.2003 00:00

Victoria & Josse De Pauw – üBUNG (Cvičení)

19. a 20. prosince 2003 ve 20.00 / Divadlo Archa
V nizozemštině s českými titulky

Praha - 10. prosince 2003 - Posledním zahraničním hostem Divadla Archa v letošním roce bude divadlo Victoria z belgického Gentu. Po dva večery (19. a 20. prosince) mohou diváci v pražské Arše shlédnout představení významného belgického režiséra a autora Josse De Pauw s názvem üBUNG (v překladu Cvičení). Ve hře šest dětských herců s obdivuhodnou přesností imituje setkání několika přátel u společné večeře, které je zaznamenáno na černobílém filmu ve stylu "Dogma" a paralelně beze zvuku promítáno na pozadí scény. Děti přehrávají jejich rozhovory, opilost, lži, hádky apod. Představení bude uvedeno v nizozemštině s českými titulky. Představením bude 18. prosince v Divadle Archa předcházet přednáška Josse De Pauw - autora a režiséra představení üBUNG.

ÜBUNG znamená "cvičení". Přední vlámský divadelní režisér, autor inscenací, filmař a herec, Josse de Pauw, napsal hru, ve které vystupuje šest dětí ve věku okolo 12 až 13 let. Děti sledují černobílý film natočený ve stylu "Dogma", který je promítán na plátno nad jevištěm. Film se odehrává v luxusní venkovské vile a sleduje setkání šesti přátel při opulentní večeři, kterou provází poněkud stíněná atmosféra. Vedou spolu zdvořilou konverzaci o mobilních telefonech, Jaguárech, sbírkách umění, bazénech, saunách, nejnovějších typech televizorů apod. Okázalá konverzace začne s přibývajícím množstvím požitého alkoholu zadrhávat a pomalu vyplývají na povrch jejich pravé emoce. Děti na jevišti jsou oblečeny stejně jako herci ve filmu - stávají se tak barevnými zmenšeninami "černobílých" postav na plátně. Film je promítán beze zvuku a děti s obdivuhodnou přesností imitují konverzaci, hlasy, gesta a pohyby dospělých na plátně - včetně intonace, smíchu, opilosti. Je toto způsob života, který si musí nacvičit, a nebo jenom ironicky napodobují film?

Představení üBUNG po své premiéře vzbudilo u diváků obrovský ohlas, v roce 2001 získalo cenu za nejlepší vlámské a holandské představení uplynulé sezóny. Kromě Belgie a Nizozemí bylo uvedeno v mnoha divadlech v Německu, Francii, Velké Británii, Chorvatsku, Itálii, Švédsku, Švýcarsku, Norsku a Kanadě.

Tvorba Josse De Pauwa (1952) - herce, spisovatele, divadelního režiséra a filmaře - udivuje velkou žánrovou šíří. Je zakládajícím členem divadelní skupiny Radeis a skupiny umělců známé jako Schaamte. Jako herec a spisovatel spolupracoval s Peterem Van Kraaijem, Janem Ritsemanem, Janem Decortem, Peterem Vermeerschem, Chantal Ackermanovou a Tomem Jansenem. Mimo jiné vystupoval ve snímku Just Friends režiséra Marc-Henri Wajnberga a ve filmu Divoké mušle (Wilde mossels) režiséra Erica de Bruyna. Za projekty Weg a Larf byl v roce 2000 oceněn cenou Océ Podium. Scénický koncert Larf byl uveden v Divadle Archa v roce 2001 v rámci festivalu Alternativa.

üBUNG je představení divadla Victoria z Gentu v koprodukci s Het Net (Brugge) s podporou Vlámské vlády. Premiéra: KunstenFestivaldesArts Brussels (květen 2001).

"Jaký je dnes ráno klid! Včerejší večer byl ale dost rušný a všichni podráždění. (Ria se zasměje) Každý je z nějakého důvodu nešťastný. Moje matka říká, že v životě všichni v nitru zadržujeme slzy, vztek a zklamání. A jednoho dne večer za pomoci alkoholu všechny tyto věci, z kterých jsme nešťastní, vyplavou na povrch… Možná se to tak má ale stát."
Úryvek z představení üBUNG, Josse De Pauw

Setkání s Jossem De Pauw
18. prosince v 18.00 v Divadle Archa
Přednáška předního vlámského divadelního režiséra a autora představení üBUNG. Spolupořádá společnost NE-BE a Univerzita Karlova - katedra nederlandistiky. V holandštině a češtině.

Ukázky fotografií naleznete na: http://www.archatheatre.cz/main.php?s1=program&id=90

Silvie Marková
Divadlo Archa
e-mail: silvie.markova@archatheatre.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti