06.09.2019 08:13

Vsetínské Divadlo v Lidovém domě zahájí sezónu premiérou autorské hry Frau Dietrich & Madame Piaf

Vsetínské Divadlo v Lidovém domě zahájí letošní sezónu 21. září premiérou autorské hry Frau Dietrich & Madame Piaf, kterou pro divadlo napsal a režíruje Jakub Hekl. Divadlo nabídne v sezóně celkem pět premiér, řekl dnes ČTK vedoucí souboru Pavel Rejman.

Základní otázkou inscenace o německé herečce a zpěvačce Marlene Dietrichové a francouzské šansoniérce Edith Piaf podle Hekla je, zda má člověk nebo umělec sloužit obrazu, který vytvořili jiní. „Inscenace je o velkých osobách své profese. Ale pro mě to jsou především dvě obyčejné ženy, které využily svůj potenciál a talent a využily ho natolik, že začaly sloužit obrazům, které o nich vytvořili promotéři, agenti, diváci, lidé z jejich okolí," uvedl Hekl. Inscenace s hudebními vstupy je jeho prvním vlastním dramatickým textem.

Divadlo nabídne také komedii Michaela McKeevera Neběhej s nůžkama v ruce, v malém sále se chystá hra Všechny báječný věci a komedie Copak je s Arnoldem. Pro děti bude určen Kocour Modroočko. Amatérský soubor funguje již asi 20 let, nyní má 23 aktivních členů.

Soubor má od loňska k dispozici opravený sál Lidového domu, spolu s městem vytvořil projekt navrhující způsob provozování divadla a divadelního sálu. „Zpracovali jsme, jak by měl dům fungovat, co by měl vsetínským poskytovat, kolik to bude stát peněz. Chceme vytvořit místo otevřené všem uměleckým směrům," uvedl Rejman, podle kterého chce soubor spolupracovat s dalšími subjekty, například s místními základními uměleckými školami. Po zastupitelstvu města nyní soubor požaduje příspěvek 900.000 korun na sezónu, celkové náklady na jednu sezónu jsou asi 2,4 milionu korun.

„V rámci jasných pravidel bude prostor poskytován i jiným pořadatelům za podmínek specifikovaných v dokumentu Provoz Divadla v Lidovém domě. Cílem provozování divadla ve Vsetíně je zavedení divadelního prostoru jako nejpřirozenějšího společenského fóra. Divadlo se stane důležitou součástí kulturního života města," uvedl Rejman. Diváci uvidí také hostující soubory, na programu by měly být různé kulturní pořady a společenská setkání.

http://www.divadlovsetin.cz/

Autor článku: ČTK: jmk, dr