25.02.2010 00:00

Vsetínští ochotníci uvedou hru Martina McDonagha Osiřelý západ

Vsetínské Divadlo v Lidovém domě v sobotu uvede premiéru komedie britského dramatika irského původu Martina McDonagha Osiřelý západ. Černou grotesku o touze a naději nastudovali ochotníci pod vedením divadelního kritika Marcela Sladkowskiho, který se vsetínským souborem spolupracuje od loňské sezony a McDonaghova hra pro něho bude režijním debutem.

Inscenace diváky zavede do drsného prostředí irského venkova, kde se odehrává příběh dvou věčně znesvářených bratrů, do jejichž života náhle vstupuje sedmnáctiletá dívka Gerlin. "Bratři tráví většinu svého času hádkami o nejrůznější banality a pojmy jako jsou přátelství, empatie, porozumění neřkuli láska jsou jim naprosto cizí," přiblížil Sladkowski.

Dodal, že ač se příběh odehrává v prostředí, které je pro mnoho diváků vzdálené, problémy vzájemné mezilidské komunikace mají obecnou povahu. "Žijeme ve světě, který je světem hmotného blahobytu a věci morální a duchovní hodnoty odsunujeme stranou jako nepotřebnou veteš. Drsnost v povaze je však něco, čemu právě v tomto kraji můžeme rozumět o něco více než jinde," uvedl režisér.

Hra však o tomto věčném problému vypráví s humorem a často má až groteskní nádech. Do hlavních rolí obou bratrů režisér obsadil Petra Filgase a Roberta Stodůlku. V roli faráře se pak představí Pavel Rejman a dívku Gerlin si zahraje Kateřina Minarčíková. Premiéra začíná v 19:00, první repríza je naplánována na 6. března. Vzhledem ke komornímu charakteru hry omezili ochotníci kapacitu sálu zhruba na polovinu, to je asi na 150 míst.

Martin McDonagh se narodil v roce 1970. Vyrůstal v rodině irských emigrantů v Londýně. Syn stavebního dělníka a uklízečky opustil školu v šestnácti letech a začal žít po svém. Sledoval televizní sitcomy, filmy a svého bratra, který se pokoušel také psát. Začínal s rozhlasovými hrami, ale z 22 her, které nabídl BBC, nebyla přijata ani jedna. Dnes je považován za jednoho z nejtalentovanějších anglicky píšících dramatiků, jeho hry byly přeloženy do 29 jazyků. V roce 2006 získal Oscara za svůj první autorský krátký film Six Shooter.

Osiřelý západ je závěrečnou částí takzvané Connermarské trilogie a je podle kritiků i přes svou brutalitu snad nejoptimističtější McDonaghovou hrou. Zmíněnou trilogii tvoří kromě Osiřelého západu hry Kráska z Leenane a Lebka z Connemary. Za Krásku z Leenane McDonagh mimo jiné obdržel Cenu londýnských kritiků pro nejslibnějšího autora.

Zdroj: jav, hj

Autor článku: ČTK