27.11.2018 10:23

Východočeské divadlo chystá derniéru Čapkovy Bílé nemoci

Pardubičtí diváci se ve středu 28. listopadu rozloučí s inscenací Bílé nemoci, kterou před dvěma a půl lety na velkém jevišti Východočeského divadla nastudoval režisér Mikoláš Tyc, jenž do hlavních rolí obsadil Milana Němce, Tomáše Lněničku, Martina Mejzlíka a Radka Žáka.

Děj nadčasového dramatu Karla Čapka, které bylo v Pardubicích uvedeno pouze dvakrát – před současnou verzí jen v roce 1958 v režii Zdeňka Bittla, připomíná dramaturg Zdeněk Janál: „V době válečných hrozeb svět zachvacuje nevyléčitelná a prudce nakažlivá bílá nemoc. Lék objeví doktor Galén, který však svojí metodou léčí jen chudé. Ostatním dá podmínku, za které je ochoten svůj lék vydat všem – aby se přičinili o konec válečných plánů a o světový mír. Touha po penězích, slávě a moci čelních představitelů státu a zfanatizovaný dav jsou však Galénovým silným protihráčem, přestože všem může jít o život!“

Ačkoli Bílá nemoc nepatří mezi nejčastěji inscenované Čapkovy hry, režisér Mikoláš Tyc je přesvědčen, že jsou v ní témata, která rezonují i v dnešním světě: „Baví mě třeba téma ‚normálního člověka‛ a fungujícího ‚systému‛, což nejsou na první pohled témata nejzásadnější. Jenže jsou to právě obyčejní lidé, bezejmenný dav, který se rozhodne následovat Maršála, jak aktuální!, a jdou za ním kamkoliv a vykonají cokoliv. A pokud se jemu, ale nejen jemu, ale i dvornímu radovi, celé společnosti, podaří vytvořit systém, který považujeme za přirozený, pak jako kdyby nezbylo žádné místo pro humanitu, pro lidství. Když se necháte ovládnout strachem, pak jste opravdu v nesnázích, a celá společnost k tomu někdy inklinuje. To je podle mě nemoc dneška a bílá nemoc je v tomto smyslu geniální metaforou.“

Při příležitosti derniéry Bílé nemoci upozorněme na fakt, že letos, v roce četných památných českých osmiček, si připomeneme také 80. výročí úmrtí Karla Čapka. Bude to na Boží hod vánoční. „Karel Čapek zemřel v osmačtyřiceti letech 25. prosince 1938 a jeho smrt působí vzhledem k tehdejší budoucnosti českého národa symbolicky. Kdyby ji nezpůsobila nemoc a vyčerpání, jistě by jednoho z největších českých spisovatelů sprovodili ze světa nacisté,“ dodává dramaturgyně Jana Pithartová.

„Na Čapkovi mě nepřestává fascinovat možnost jedince, obyčejného člověka, změnit svět! Tedy v tomto případě k lepšímu… To je stále aktuální myšlenka, ta možnost tu stále je a nemusí být podmíněna zrovna světovou pandemií nějaké choroby. A potom také to, jak si veliké autority, vůdcové, vládcové nedokáží poradit s klidnou sílou. Proto taky ‚držet se zpátky‛ v hereckém projevu byl pro mě, přiznám se, těžký úkol, ale s Galénem mi bylo těch skoro čtyřicet repríz moc hezky a se smutkem v duši budu opouštět tu jeho, naši ordinaci…,“ přiznává Milan Němec alias pardubický doktor Galén.

http://www.vcd.cz/

Autor článku: Radek Smetana