19.04.2023 08:28

Východočeské divadlo v Pardubicích uvede v příští sezoně sedm novinek

Východočeské divadlo v Pardubicích uvede v příští sezoně sedm novinek, tři hry vznikají přímo pro divadelní soubor. Divadlo čeká 114. sezona. Novinářům to dnes řekla dramaturgyně Jana Pithartová.

Sezonu zahájí inscenace Orlando na Malé scéně. Je adaptací stejnojmenného románu Virginie Woolfové. Zobrazuje fiktivní život mladého šlechtice, který prochází dějinami. „Autor adaptace a režisér Marek David vytváří hru na míru našim herečkám a hercům," řekla Pithartová.

Na velké scéně bude první inscenací sezony muzikál Do nebes! Hravou formou líčí část života Jana Kašpara, pardubického průkopníka aviatiky. Libreto napsal Radek Balaš, je i režisérem. Hudbu složil Ondřej Brousek. Muzikálovou inscenaci autoři opět tvořili pro pardubický soubor.

Třetí hrou psanou pro Východočeské divadlo je Blázinec boží. Hru napsal režisér Petr Novotný, který užívá pseudonym Petr Abraham. Text je na motivy románu Heinricha Manna Mládí krále Jindřicha IV. „Napínavou formou líčí příběh panovníka, který je historiky označován za jednoho z prvních humanistů," uvedla dramaturgyně.

Na začátku roku 2024 divadlo uvede komedii Kdo je tady ředitel? Je příběhem ředitele mezinárodní IT firmy, který se vydává za kmenového zaměstnance. Film Larse von Triera si vybrala pro jevištní zpracování režisérka Aminata Keita.

Další inscenací bude dramatizace bestselleru americké neuroložky a spisovatelky Lisy Genovaové Pořád jsem to já. Hlavní postavou je žena středního věku, která má dvě dospělé děti, milujícího manžela. Na vrcholu kariéry je jí diagnostikovaná Alzheimerova choroba. „Příběh byl také zfilmován a herečka Julianne Moore dostala za ztvárnění několik ocenění," řekla Pithartová.

Don Juan se vrací z války je text, který napsal Ödön von Horváth. Don Juan je raněný, nemocný, ale dychtivý najít dávnou lásku, kterou zradil. „Máme velikou radost, že hru uvedeme, málo se na českých jevištích hrála," řekla dramaturgyně. Inscenaci bude režírovat Martin Františák, umělecký šéf Švandova divadla.

Divadelní sezonu završí v podhradí Kunětické hory pohádková komedie S čerty nejsou žerty v režii Petra Novotného. Stejnojmenný film natočil v roce 1984 Hynek Bočan na motivy pohádek Boženy Němcové.

www.vcd.cz

Autor článku: ČTK: jlc, kš