03.12.2005 00:00

Vyprodané hradecké divadlo sledovalo premiéru Čapkovy hry R.U.R.

HRADEC KRÁLOVÉ 3. prosince (ČTK) - Vyprodané hlediště Klicperova divadla v Hradci Králové sledovalo premiérové představení dramatu Karla Čapka R.U.R. Tato hra byla v divadelní sezoně 2005/2006 již druhou premiérou, kterou uvedl místní soubor. Režie R.U.R se ujal David Drábek.

Drábek se prý Čapkovu hru snažil zachovat v původní podobě. "Nechtěl jsem předlohu nějak zmasakrovat. Naše úprava je spíše o škrtech, Čapkův jazyk a myšlenky to rozhodně neválcuje," řekl ČTK Drábek, který při hře využil i moderní techniku, například trojrozměrné projekce.

Čapkova hra R.U.R. byla poprvé uvedena v lednu 1921 v Praze. Byla přeložena téměř do 20 jazyků a slovo robot, které Čapek v dramatu použil, převzal celý svět.

Režírovat R.U.R. bylo Drábkovým dlouhodobým snem, protože obdivuje sci-fi filmy jako Blade Runner či Brazil. "Podobně jako si nyní režisér Peter Jackson plní dětský sen a natočil King Konga, tak my nyní uvádíme v Hradci Králové R.U.R.," řekl s úsměvem režisér.

Hradecké divadlo v nové sezoně již uvedlo hru Michala Viewegha Báječná léta pod psa v režii Ivo Krobota, celkem plánuje sedm premiér. V projektu nazvaném Proklatě česká sezona divadlo uvede například Petrolejové lampy Jaroslava Havlíčka či hru Jana Antonína Pitínského Park.

pb rot

Autor článku: ČTK