15.10.2018 10:31

Výročí vzniku ČSR připomene Havlova hra Zítra to spustíme

Stoleté výročí založení Československa připomene inscenace hry Václava Havla Zítra to spustíme, kterou nastudovali žáci středních a základních škol. Do divadelně-vzdělávacího projektu, který spustila Knihovna Václava Havla, se zapojily desítky škol.

Projekt Zítra to spustíme umožňuje základním a středím školám, základním uměleckým školám a studentským divadelním souborům kreativně oslavit 100. výročí Československé republiky. Školy nazkoušely hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října ji odehrají ve své škole. Smyslem projektu není vytvořit profesionální představení, ale seznámit se skrze text Václava Havla s významným mezníkem české historie. Nejnápaditější školy představí své inscenace na minifestivalu v pražském Divadle v Dlouhé 27. listopadu.

„Máme velkou radost, že projekt školy oslovil a že se žáci a studenti kreativním způsobem seznámí s tak významnou událostí československé historie. Zároveň ale dnes nejde jen o sté výročí naší republiky a o předpoklady existence demokratického státu, ale také o jeho udržení a úspěšné fungování, jde o budoucnost dnešní mladé generace," vysvětluje smysl projektu Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Hra Zítra to spustíme je věnována Aloisi Rašínovi a dramatickým událostem noci z 27. na 28. října 1918, jež předcházely vyhlášení samostatnosti republiky. Na podnět přátel z Divadla na provázku ji autor napsal u příležitosti 70. výročí vzniku republiky v roce 1988. Hra se z havlovské poetiky vymyká, nese prvky publicistického dramatu a je založená na hravosti a komunikaci s diváky.

Více o projektu ZDE

Autor článku: ČTK: sza, snm