09.05.2017 12:03

Vyšla audioverze knihy Půlstoletí s Cimrmanem

Oblíbené divadlo z odvrácené strany představuje audioverze knížky Půlstoletí s Cimrmanem vydané nakladatelstvím Paseka k oslavám 50 let této scény. Podobně jako publikace přibližuje neznámou tvář populárního souboru. Režisérkou byla Hana Kofránková, oznámila ČTK mluvčí Radioservisu Irena Steidlová.

Například Zdeněk Svěrák na CD bilancuje historii divadla formou soukromého dopisu Ladislavu Smoljakovi, každý člen divadla k tomu přidal svou nejživější vzpomínku. Posluchači se například dozví, jak se přihodilo, že se Petr Brukner narodil ve dvou městech současně, čeho nejhoršího se dopustil Miloň Čepelka a jaký je největší herecký problém Miroslava Táborského.
„Pro fanoušky Járy Cimrmana bude překvapením, kolik známých osobností souborem za léta prošlo. Byli to i Jiří Menzel, Jiří Stivín nebo Jaroslav Uhlíř. Navíc se dozvědí, že v tomto zdánlivě ryze mužském divadle nechybějí ani ženy," uvedla Steidlová.

Populární cimrmanologové oslavili loni tři kulatá jubilea. V přenosu z nealkoholické hudební vinárny U pavouka zazněla 16. září 1966 první zmínka o muži, který jim dal jméno. S myšlenkou založit divadlo přišel 29. října 1966 rozhlasový redaktor Jiří Šebánek. Ovšem poprvé o pozůstalosti geniálního všeuměla, jak ho známe dnes, promluvil na rozhlasových vlnách vibrafonista Karel Velebný alias dr. Evžen Hedvábný 23. prosince 1966. Padesát let od jejich prvního představení však uplyne až letos na podzim.

http://www.radioteka.cz/detail/CRo_adm_161507/Pulstoleti-s-Cimrmanem

Autor článku: ČTK: bor, mal