06.11.2018 09:49

Laterna magika pokřtí novou fotografickou publikaci Martina Becka

Na přelomu října a listopadu vyšla nová fotografická publikace Martina Becka věnovaná Laterně magice. Cyklus portrétů umělců v rolích z repertoáru Laterny vznikal dva roky. Jde o další dárek, který si Laterna magika nadělila ke svým letošním 60. narozeninám.

Umělecká publikace přibližuje svět současných inscenací Laterny magiky a jejich představitelů, herců i tanečníků, hledáčkem fotoaparátu. Martin Beck se nejprve seznámil s Malým princem, pak nahlédl do duše hrdinů Podivuhodných cest Julese Verna. Jeho objektivem ožil příběh fotografa Eadwearda Muybridge, který vypráví inscenace Human Locomotion, hravý a roztančený Cocktail 012 – The Best of nám dovolil zachytit tanečníky v pohybu. Cyklus fotografií uzavírá Kouzelný cirkus, ikonická inscenace spojující generace, kdy spolu bok po boku stanuli představitelé titulních rolí, které dělí desítky let: první obsazení zachycené na filmovém plátně v roce 1977 a umělci, kteří v inscenaci tančí dnes.

Slavnostní křest se uskuteční 13. listopadu po představení Laterny magiky Human Locomotion, kmotrem nové knihy bude známý herec Marek Daniel, který v inscenaci účinkuje v hlavní roli fotografa Muybridge. Novinku si budou moci diváci po představení zakoupit i nechat podepsat od fotografa a umělců. Inscenaci uvádíme na Nové scéně Národního divadla od 20 hodin.

Inscenace Human Locomotion patří k nejoceňovanějším titulům na repertoáru Laterny magiky. „Na Nové scéně vznikla po dlouhé době reprezentativní inscenace, která nabízí výsostnou estetiku pohybu, obrazu a především lidského těla,“ hodnotil inscenaci Deník Metro. Odborný portál Taneční aktuality napsal po premiéře o choreografii Jana Kodeta: „V mnoha obrazech využil Kodet možnost svobodné tvorby a rozvinul pestré originální pohybové nápady. Především ve sborových scénách nechal opět vyniknout svůj choreografický talent v práci s dynamikou a vrstvením pohybu, který připomínal kouzelnou souhru symfonického orchestru.“ S inscenací Human Locomotion Laterna magika minulý rok hostovala s velkým úspěchem v Hongkongu.

Human Locomotion
13.11. 2018 20:00
Slavnostní představení spojené se křtem knihy
Místo konání akce:
Nová scéna Národního divadla
(Národní 4, Praha 1)

Laterna magika vstoupila letos do jubilejního 60. roku existence. Divadelní zázrak, který se zrodil na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu, je jedním ze symbolů poetiky a vynalézavosti českého divadelnictví. Za dobu existence souboru pro Laternu magiku například vzniklo 39 původních projektů, zúčastnila se dalších světových výstav, jako bylo Expo 67 v kanadském Montrealu nebo Expo 70 v japonské Ósace, navštívila Argentinu, Chile, Brazílii, Izrael, Hongkong a opakovaně hostovala v řadě evropských států, takže má na kontě už 107 zahraničních zájezdů. Byly v ní inscenovány tituly pro děti i dospělé, zábavné revue, moderní opery, experimentovala s činoherními inscenacemi, ale jejím jádrem zůstává taneční divadlo, které využívá plejádu audiovizuálních a scénografických prvků k vytvoření té nejjednotnější poetiky. Národní divadlo, jehož je Laterna magika součástí, připomíná toto výročí po celý rok. Vyvrcholením bude 20. prosince nové premiéra, taneční inscenace pro celou rodinu Zahrada.

Martin Beck, dipl. um. (* 1978) absolvoval operní zpěv na Pražské konzervatoři, kde byl již během studia přijat do angažmá opery Národního divadla. Profesionálním fotografem se stal v roce 2002. Od roku 2014 je uměleckým fotografem Národního divadla. Martin se snaží skrze hledáček svého fotoaparátu Hasselblad 503CW nahlédnout do duší osobností, které fotí, ale jinak, než je obvyklé. Snaží se je totiž zachytit tak, jak by se chtěli vidět oni sami. Každá fotografie je ručně nazvětšována autorem v temné komoře. Vše je zcela klasické – do procesu vůbec nevstupuje digitální technika. Každá fotografie je tak skutečný unikát. Za poslední dekádu před jeho objektivem stanuly takové osobnosti, jakými jsou například: jeho svátost Dalajlama, president Václav Havel, režisér Miloš Forman, herec Sir Ben Kingsley, tanečník Sergej Polunin, dirigent Libor Pešek, pěvci Edita Gruberová a Plácido Domingo, šansoniér Charles Aznavour, DJ Martin Garrix, busker Glen Hansard, zpěvák Ozzy Osbourne a mnoho dalších.

Detail knihy:
Martin Beck: Laterna magika
Vazba: pevná
Počet stran: 104
Rozměry: 25,8 × 28,7 cm
Vydání 1., 2018
Nakladatel: Universum

www.narodni-divadlo.cz
www.laterna.cz

Autor článku: Lucie Kocourková