19.01.2018 10:09

Výstava ukazuje herečku Vlastu Fialovou jako ženu mnoha tváří

Jako ženu mnoha tváří a mimořádného talentu představuje herečku Vlastu Fialovou nová komorní výstava v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum ji připravilo ke dvěma výročím. Herečka celoživotně spjatá s Brnem by 20. ledna oslavila 90. narozeniny, 13. ledna uplynulo 20 let od její smrti.

„Vlastu nelze obecně a jednoduše uchopit. Byla vynikající herečkou, která měla svůj styl a šarm," řekla novinářům kurátorka Andrea Jochmanová. Herečka podle ní skvěle zvládala komediální i tragické role, navíc vynikala krásou, kterou však nebrala přehnaně vážně.
Ve volném čase byla vášnivou cestovatelkou. Do zahraničí vyjížděla i v dobách, které cestování příliš nepřály. Součástí výstavy je filmová kamera, kterou brávala s sebou, a ukázky z filmů, jež se podařilo zachránit a digitalizovat. Rodina muzeu zapůjčila množství osobních věcí.

Fialová pocházela z divadelnické rodiny, na jevišti stála už jako dítě. Po studiu na konzervatoři působila sezonu v Opavě, dvě v Olomouci a poté zakotvila v tehdejším Státním divadle v Brně. K jejím legendárním rolím patří ta hlavní v Matce Kuráži a jejích dětech z roku 1964. Za osobitou interpretaci získala v 36 letech titul zasloužilé umělkyně.
V roce 1949 Fialová úspěšně ztvárnila Divou Báru ve stejnojmenném filmu, jinak měla velkých příležitostí na stříbrném plátně pomálu - i proto, že zůstala v Brně. „Zato měla kvantum rolí v brněnské televizi," uvedla Jochmanová.

„Fialová byla mimořádný herecký talent, navrch velmi pracovitá, skromná a ve svém řemesle poctivá a pokorná. Kromě analyzovaných výkonů i faktů z jejího života to dokresluje také skutečnost, že zůstala 48 let patrioticky věrná jediné scéně, což je dnes v době herecké fluktuace mezi divadly a médii jev nebývalý," řekl ČTK divadelní kritik Luboš Mareček, který o Fialové napsal disertační práci.

Herectví Fialové bylo podle Marečka mnohovrstevnaté, spojovalo nejlepší meziválečnou tradici, názvuky expresionismu i moderní psychologický jevištní projev. Právem ji lze považovat za nejvýznamnější brněnskou a jednu z předních českých divadelních hereček druhé poloviny 20. století.

http://www.mzm.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, kš