01.12.2018 10:41

Vzniká inscenace ke stým narozeninám Medy Mládkové

Divadelní představení Meda na nádvoří Musea Kampa završí oslavy 100 let mecenášky, sběratelky a zakladatelky muzea Medy Mládkové. Premiéra se uskuteční 24. června příštího roku, derniéra je naplánována na 8. září 2019 na den 100. narozenin Mládkové. Titulní roli ztvární Tatiana Vilhelmová. Novináře o tom dnes informoval předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

„Meda Mládková je velmi inspirativní žena, kterých je ve světě málo, a proto si myslím, že je třeba si takové osobnosti neustále připomínat. Její celoživotní motto zní: Když chceš, můžeš!, což naprosto věrně vystihuje její životní přístup a odhodlání," uvedla autorka scénáře Daniela Šteruská. „Paní Mládková prožívala své mládí v mnohem náročnější době a vždy se rozhodla pro řešení, které pro ni znamenalo splnění jejích vizí a snů. Někdy to bylo pro dobro všech, jindy zase na úkor někoho, kdo na takovou energii nebyl připravený," dodala.

Inscenace, která vznikla jako pocta Mládkové, bude mít 31 repríz. Hra je průřezem jejího života od 14 let do dneška. Scenáristka Šteruská hru napsala na motivy knihy Ondřeje Kundry Meda Mládková-Můj úžasný život. Režie se ujala divadelní režisérka Adéla Laštovková Stodolová. Scénografii připravila Lucie Škandíková a návrhy kostýmů Tereza Kopecká. Vedle Vilhelmové, která vystoupí bez alternace, se v dalších rolích objeví Hana Vagnerová, Jaroslav Dulava, Dana Batulková, Lukáš Příkazký a Daniel Šváb.

„Scénář je psaný formou dokumentů a jsem moc ráda, že se sešel tak kvalitní herecký tým. Nepůjde jen o adoraci osobnosti paní Mládkové," uvedla režisérka Stodolová.

Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje v souvislosti s oslavou stých narozenin Medkové celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců.
Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Museum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech mu výrazně roste návštěvnost.

Autor článku: ČTK: jir, snm