15.09.2017 10:31

Workshop korejského tradičního žánru pansori

Pod vedením korejské umělkyně Eunsil Noh se ve dnech 20. a 21. září 2017 uskuteční v pražském divadle Venuše ve Švehlovce dva workshopy, při nichž se účastníci seznámí s tradičním múzickým žánrem Koreje zvaným „pansori“. Tříhodinová tvůrčí dílna je otevřena všem divadelníkům, hercům, tanečníkům, studentům uměleckých oborů i zájemcům ze široké veřejnosti. Zájemci o účast se mohou přihlásit na emailu jan.blinka@gmail.com. Účast je zdarma.

Workshop bude rozdělen na teoretickou část, v níž budou účastníkům představeny jak rozličné styly, kterých může pansori nabývat, tak i základní principy tohoto žánru. Ve druhé, praktické části, si účastníci pod vedením zpěvačky Eunsil Noh vyzkouší nové znalosti v praxi – každý z nich si totiž vytvoří vlastní pansori.

Pansori – národní poklad Koreje

A co to vlastne pansori je? Pansori je umělecká forma spojující zpěv, tanec a vyprávění s dalšími dramatickými prvky. Slovo „pansori“ se skládá z částí „pan“, které označuje prostor, v němž se setkávají lidé a zvuky, a „sori“, což označuje energii prostupující tímto prostorem. Pansori obvykle přednáší jeden pěvec a doprovází ho bubeník na tradiční buben s názvem buk. Snahou umělce je pomocí svého zpěvu a zvuků vytvořit imaginární umělecký prostor a zaplnit jej tvůrčí energií. Pro jeho jedinečnost zařadilo UNESCO tento styl v roce 2003 mezi Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva, čímž se mu dostalo světového uznání.

V dnešní době se korejští umělci pokoušejí jít za tradiční pojetí pansori, a tak jej kombinují s  jinými žánry umění i hudby. Tento přístup zvolila také Eunsil Noh, která reinterpretuje pansori přidáním různých divadelních výrazových prostředků. Na základě své zkušenosti Noh tvrdí, že každý má schopnost vytvořit pansori – a o to se také budou pod jejím vedením snažit účastníci workshopu. Podle Noh může každý vyjádřením svých emocí a energie pomocí zpěvu vytvořit umělecký prostor. Pokud nepřímo zažijeme pocit z prostoru, je to pansori, tvrdí Eunsil Noh a dodává, že pansori může být nejen způsobem vyprávění příběhu, a tedy alternativním způsobem komunikace, ale také svébytným druhem meditace.

Přáním Noh je, aby všichni účastníci workshopu měli alespoň jednou příležitost vytvořit své vlastní pansori a sdílet jej s jinými lidmi. Stejně jako má při svých vystoupeních ona.

Představení „Sugunga aneb Jak vypadá zajíc“

Tvůrčí dílna navazuje na představení „Sugunga aneb Jak vypadá zajíc“, v němž Eunsil Noh předvede moderní verzi pansori v kombinaci s loutkami, pohybem a hrou na violoncello. Inscenace, kterou ve dnech 20. a 21. září uvede vždy od 19:00 divadlo Venuše ve Švehlovcem, tak potěší jistě všechny příznivce alternativního divadla i všechny ty, které zajímají původní divadelní formy cizích krajů.

Zpěv korejské umělkyně hrou na violoncello doprovodí český hudebník Jan Pech, absolvent pražské konzervatoře i Akademie múzických umění. Tvůrcem celé inscenace i jednotlivých loutek je korejský loutkář, herec, scénograf a režisér Suho Moon, který má silné vazby na Českou republiku a svou prací se snaží o posílení česko-korejské kulturní spolupráce.

Workshop se bude konat 20. a 21. září 2017 od 14:00 do 17:00 ve Venuši ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3), zájemci se na něj mohou přihlásit na emailu jan.blinka@gmail.com. Účast je zdarma.

Vystoupení korejského loutkového divadla Puzzle s názvem „Jak vypadá králík“ bude uvedeno ve dnech 20. a 21. září ve Venuši ve Švehlovce vždy od 19:00.