18.03.2019 10:12

Začíná festival Autorská Tvorba Nablízko

Třináctý ročník festivalu Autorská Tvorba Nablízko, pořádaný studenty Katedry autorské tvorby a pedagogiky pražské DAMU, začíná již tento čtvrtek 21. března a potrvá do neděle 24. března. Celkem se na festivalu představí třináct divadelních projektů, deset workshopů, autorské prezentace studentů katedry, hudební kapely, projekce filmu, diskuze, autorské čtení a mnoho dalšího.

Program začíná ve čtvrtek ráno divadelně-antropologickým seminářem s profesorkou Janou Pilátovou, ale slavnostní zahájení se uskuteční až od 17 hodin ve Studiu Řetízek (DAMU). Součástí zahájení bude pásmo písní E. F. Buriana a Vítězslava Nezvala v podání studentů KATaPu s Přemyslem Rutem u klavíru. Po rautu bude následovat premiéra studentského filmu Případy Léona Cliftona (hrají Bára Purmová, Václav Zimmermann) v prostorách katedry. První den zakončí koncert kapely Filtr (Petr Novotný, Filip Votava, Jan Hodek) v Eliadově knihovně divadla Na Zábradlí.

V pátek odpoledne se mimo jiné můžete těšit na divadlo Boršč (Hana Malaníková, Eva Čechová) s představením Tučňáci. Hlavním hostem pátečního večera je bezesporu Simona Babčáková se svou improvizační skupinou NO A!

V sobotním programu stojí za povšimnutí autorské představení General Waste od Alexandra Puškina a Matyáše Chocholy, muzikál Bar OPEN (Sára Friedlaenderová), nebo improvizace Instantní Gaučink (Filip Karda, Jáchym Sůra). Sobotu poeticky zakončí kapela Vy, která interpretuje zhudebněné básně.

Poslední den festivalu proběhne v divadle DISK diskuze se Simonou Babčákovou, Janou Machalíkovou a Přemyslem Bukowským ze skupiny NO A! Do diskuze se může zapojit i veřejnost.

Unikátním zahraničním hostem letošního festivalu je argentinský performer Emiliano Pino, který se věnuje převážně fyzickému divadlu a vystoupí v neděli s tajuplným představením Ridiculo. Kromě toho povede i pohybový workshop. Dalším z hostů je také Luboš Pavel se svými kabaretně zpracovanými písněmi a povídkami s názvem: Pavlovův pes.

Návštěvníci festivalu se mohou hlásit na nejrůznější workshopy: tajči, improvizace, indického bojového umění Kalaripayattu, fyzického divadla, logopedie a hlasu, pohybu, klauniády, Feldenkraisovy metody či hlavní disciplíny KATaP, dialogického jednání.

Festival proběhne v prostorách DAMU ve Studiu Řetízek, v Divadle Disk, ve Velkém tanečním sále, a v učebnách R 312 a R 313. Vstupné na festival je dobrovolné.

Další informace s kompletním programem naleznete na FB stránkách festivalu nebo na stránkách DAMU.

O KATaP:
Katedru autorské tvorby a pedagogiky DAMU založil v roce 1992 prof. Ivan Vyskočil. Zabývá se studiem autorství a hráčství v uměleckém i širším slova smyslu. Hlavními disciplínami katedry jsou dialogické jednání s vnitřním partnerem a autorské čtení. Od jiných divadelních kateder se liší svým specifickým přístupem k výuce, důrazem na skutečné poznávání sama sebe oproti učení dle jednotných postupů a metod.

Autor článku: Veronika Zarubová