05.09.2019 20:53

Zahájení nové sezony kladenského divadla komplikuje odchod bývalého jednatele a herce Jana Krafky

Zahájení nové sezony kladenského divadla komplikuje odchod bývalého jednatele a herce Jana Krafky. Ruší se několik představení, sezona začne 17. září, tedy o několik dní později, než vedení divadla plánovalo. ČTK to řekla jednatelka kladenského divadla Irena Žantovská.

Divadelní odboráři jsou od poloviny srpna ve stávkové pohotovosti, chtějí návrat odvolaného jednatele Krafky. Podle dřívějších vyjádření od 11. září, kdy sezona měla původně začít, plánovali stávku, nyní ale jednají o dalším postupu, řekl dnes ČTK za odbory zaměstnanců jejich předseda Tomáš Hron.

Krafka tento týden předal vedení města písemnou žádost o ukončení smlouvy dohodou s tím, že nazkoušená představení nebude z osobních důvodů dohrávat. Divadlo proto muselo zrušit několik představení v úvodu sezony a situaci se snaží rychle vyřešit. „Řešíme to přeobsazením tam, kde to jde," uvedla Žantovská.

Na konci srpna podal výpověď také umělecký šéf Jaroslav Slánký, jako důvod uvedl mimo jiné to, že chybí vize, jak bude divadlo v příštích letech fungovat. Podle Žantovské bude na uměleckého šéfa pravděpodobně vypsán konkurz.

Krafkovi vedení města vytýkalo ztrátové hospodaření instituce, nabídlo mu ale funkci personálního šéfa, kterou odmítl. Žantovská by měla ekonomickou situaci vylepšit, zároveň se ale zavázala radnici, že v dramaturgickém plánu pro aktuální sezonu nebude ze svého popudu dělat žádné změny, podobně jako v personální oblasti.

Město také změní způsob fungování divadelní kavárny. V minulosti ji provozovala městská společnost SAMK, která spravuje sportovní areály. Systém zavedený za bývalého vedení města se neosvědčil, kavárna v letošním prvním pololetí hospodařila se ztrátou přes 700.000 korun. Kavárnu bude spravovat přímo divadlo, které je též městskou společností. Vedení divadla se rozhodne, zda ji někomu pronajme a za jakých podmínek, případně může umožnit projekt jako je Kavárna Bez konce v Divadle Lampion, v níž pracují i handicapovaní lidé.

https://www.divadlokladno.cz/

Autor článku: ČTK: be