14.08.2019 18:08

Zaměstnanci kladenského divadla vyhlásili stávkovou pohotovost

Zaměstnanci kladenského městského divadla, herci i další personál, dnes vyhlásili stávkovou pohotovost, požadují návrat odvolaného jednatele Jana Krafky do funkce, podle nich divadlo vedl dobře. Novou jednatelku Irenu Žantovskou odmítají.
ČTK to řekl umělecký šéf kladenského divadla Jaroslav Slánský. Město podle primátora Dana Jiránka (ODS) považuje stávkovou pohotovost za legitimní nástroj vyjádření postoje zaměstnanců divadla, podle vedení města ale vítězí emoce nad skutečnou diskusí. Vyjádření Žantovské ČTK zjišťuje.

Jako důvod pro červencové odvolání Krafky kladenský primátor Dan Jiránek (ODS) uvedl především ekonomické problémy, vyzdvihl naopak jeho profesionální přístup a umělecký přínos, proto mu město nabídlo funkci personálního ředitele, kterou Krafka odmítl.

Hospodaření kladenského divadla se propadlo v posledních letech do vyšších ztrát, návštěvnost naopak rostla.

"Jsme opravdu připraveni do stávky jít, samozřejmě, když budou souhlasit zaměstnanci," uvedl Slánský. Podle něj zatím nikdo nepodal výpověď, ale má náznaky, že s novým vedením divadla nechtějí mít nic společného někteří zaměstnanci nebo hosté.

Podle vedení radnice město celou dobu hraje s otevřenými kartami a snaží se o otevřený dialog, aby se situace dál a zbytečně nehrotila, ale řešila v zájmu divadla, jeho zaměstnanců a blížící se divadelní sezony.

Podle Slánského existuje také podezření, že bylo předem domluveno, že se jednatelkou stane Žantovská. Jiránek to označil za nesmyslné spekulace. Do konkurzu se Žantovská přihlásila jako jediný uchazeč. Do stávkové pohotovosti se zapojili členové odborů kladenského divadla, kvůli ochraně jména zaměstnanců odbory nezveřejnily.

Irena Žantovská vystudovala obor Ekonomika a řízení na VŠCHT Pardubice a zároveň na DAMU Praha obor Divadelní režie. Má zkušenosti jako režisérka, umělecká šéfka, ředitelka festivalu nebo koproducentka několika divadelních projektů. V kladenském divadle v minulosti režírovala několik inscenací, například hru Oscara Wilda Jak je důležité míti Filipa.

https://www.divadlokladno.cz/

Foto: Josef Seifert

Autor článku: ČTK: sbe, sd