31.10.2016 11:54

Zamilovaný Shakespeare: Milostný dopis divadla sobě samému

Příběh nesmrtelné lásky milenců Romea a Julie zná jistě každý. Jak se ale rodil v hlavě slovutného mistra Williama Shakespeara, který mu vdechl život? S tímto tématem si pohrává romantická komedie Zamilovaný Shakespeare, kterou uvede Městské divadlo Brno na Činoherní scéně již v listopadu.

Filmovou senzací roku 1998 se stal britsko-americký projekt Zamilovaný Shakespeare režiséra Johna Maddena – scenárista Marc Norman pracoval na projektu romantické komedie, jejímž hrdinou bude nejslavnější dramatik všech dob, už od 80. let, k realizaci však došlo až po několikaletém odkladu, výměně režiséra a především důrazném autorském vstupu renomovaného britského dramatika Toma Stopparda, který si s shakespearovskými motivy pohrává v řadě svých děl. Nicméně konec dobrý, všechno dobré: film se dočkal skvělých ohlasů diváckých i kritických a získal celkem sedm Oscarů, včetně toho za Nejlepší film roku.

William Shakespeare je sice titulní postavou filmu, ale jeho zápletku rozhýbe žena – mladá aristokratka Viola de Lesseps, která natolik miluje divadlo, že v něm zatouží vystupovat (v době, kdy je to povoleno pouze mužům). V převleku za herce Thomase Kenta se zúčastní konkurzu na inscenaci nové Shakespearovy hry Romeo a Ethel, dcera pirátova – a získá roli Romea. Shakespeare, který je do té doby v hluboké autorské krizi (byť slíbil hned dvě hry dvěma divadlům) a stínu svého úspěšnějšího kolegy a kamaráda Christophera Marlowa, se do Violy (poté co odhalí její pravou tvář) hluboce zamiluje. Z inspirace velké lásky se pak z původně zamýšlené pirátské komedie rodí Shakespearovi pod rukama snad největší milostný příběh světové dramatiky – Romeo a Julie. Jenže Violu se její otec chystá provdat za lorda Wessexe a její a Shakespearův příběh se stává podobně komplikovaným, jako ten slavných veronských milenců. Ostatně Shakespeare v divadelní verzi výstižně říká (slovy Lysandra ze svého Snu noci svatojánské): „Jakživ jsem nečet, jakživ neslyšel,/ že by to někdy, co svět světem stojí/ upřímná láska měla zrovna lehké.“

„Populární pohled na vztah mezi životem a dílem praví, že spisovatelé vlastně nepíší: jednoduše ukládají své životy na papír a my se těmito díly můžeme pročíst zpět k životu. Scénář Toma Stopparda a Marca Normana k Zamilovanému Shakespearovi na první pohled tento mýtus přijímá. Ve skutečnosti zmíněný vzorec obrací: život filmového Shakespeara nevyhnutelně přejde do zápletek a jazyka jeho her, protože mimo ně nežije,“ bystře poznamenala známá shakespearoložka Lois Potterová. Přesto platí i to, že autoři dovedně posilují naše laické přesvědčení, že milostný příběh, jakým je Romeo a Julie, by nedokázal napsat nikdo, kdo takto hluboce nemiloval: co na tom, že ve skutečnosti Shakespeare převzal takřka celou zápletku i s řadou detailů z třicet let staré básně Arthura Brooka...

Móda uvádět na divadle adaptace populárních filmů je v současnosti evidentní, málokterý tam však patří tak přirozeně jako právě Zamilovaný Shakespeare, příběh, který z divadla vzešel a právem se tam zase vrací. Přesto trvalo skoro patnáct let, než autoři filmového scénáře k divadelní verzi svolili – zárukou kvality pro ně byli jednak lídři věhlasné divadelní skupiny Cheek By Jowl, režisér Declan Donnellan a scénograf Nick Ormerod, jednak dramatik Lee Hall (mimo jiné scenárista filmové i divadelní verze Billyho Elliota), který se ujal divadelní adaptace. Premiéru měl tento (slovy slavného britského kritika Michaela Billingtona) „milostný dopis divadla sobě samému“ na londýnském West Endu v červenci 2014 – jsme šťastni, že jej o pouhé dva roky později můžeme nabídnout v české premiéře našim divákům.

Zamilovaného Shakespeara uvedeme v překladu Jitky Sloupové, režii Stanislava Slováka a s původní hudbou Paddyho Cunneena. Scénografem je Jaroslav Milfajt, kostýmní výtvarnicí Andrea Kučerová, choreografem Michal Matěj, o hudební nastudování se postará Karel Cón. V hlavních rolích se představí Dušan Vitázek (William Shakespeare), Andrea Zelová (Viola), Aleš Slanina (Christopher Marlowe), Jiří Mach (Wessex), Alena Antalová (Chůva), Michal Isteník (Philip Henslowe), Petr Štěpán (Ned Alleyn) a další. Premiéra se odehraje na Činoherní scéně 12. a 13. listopadu 2016.

www.mdb.cz

 

Autor článku: Lenka Pazourková

Zamilovaný Shakespeare: Milostný dopis divadla sobě samému