30.03.2023 11:34

Západočeské divadlo v Chebu a Činohra Karlovarského městského divadla připravují muzikál Musíme si pomáhat

Západočeské divadlo v Chebu a Činohra Karlovarského městského divadla připravují muzikálové zpracování prózy Petra Jarchovského Musíme si pomáhat. Je známá hlavně filmovým zpracováním, které získalo řadu ocenění. Chebské divadlo s karlovarskými kolegy se jej rozhodlo zpracovat po svém, jako muzikál s živým doprovodem Big Bandu Karlovy Vary. Premiéru bude mít inscenace v sobotu 1. dubna v Západočeském divadle v Chebu.

Nový divadelní kus je dalším projektem, na kterém spolupracuje chebské divadlo s karlovarskou činohrou. Bude se hrát na jevištích obou divadel.

Filmovou komedii z období okupace natočil v roce 2000 režisér Jan Hřebejk podle scénáře Petra Jarchovského. Děj odehrávající se v protektorátu Čechy a Morava má silný příběh, výrazné postavy, tragikomické situace, humor a také muzikálový potenciál, který odhalil autor divadelní adaptace a režisér Zdeněk Bartoš.

Začátek chebsko-karlovarské inscenace je posunut do roku 2015, kdy probíhají oslavy sedmdesátého výročí konce okupace. Orchestr má začít hrát – ale dirigent, 89letý host z Izraele a slavný místní rodák, se ztrácí. Ne úplně, ale jen v myšlenkách. A aby se našel, vypráví příběh, který se stal před sedmdesáti lety.

Příběh je vyprávěn retrospektivně. Mimo jiné proto, že inscenace rozvíjí původní myšlenku o úloze obyčejných lidí na pozadí takzvaných velkých dějin a tímto způsobem má šanci ukázat, jaké následky mají naše minulé činy, jak je to se střídáním generací na malém městě – a nakolik (pokud vůbec) se mění česká povaha.

Filmový scénář Petra Jarchovského vznikl na základě jeho vlastní prózy, kterou vydalo nakladatelství Paseka v roce 1998. Ve filmu ztělesnili hlavní role Bolek Polívka, Anna Šišková, Czongor Kassai a Jaroslav Dušek. Byl uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2001. Také získal pět Českých lvů – pro Petra Jarchovského za scénář, Jana Hřebejka za režii, Bolka Polívku za mužský herecký výkon, Annu Šiškovou za ženský herecký výkon a za nejlepší film. Obdržel Cenu českých filmových kritiků a teoretiků a Cenu čtenářů časopisu Cinema. Byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film.

V roce 2010 byla uvedena jevištní verze v Divadle Na Jezerce s Jiřím Macháčkem v roli Josefa Čížka, Lenkou Vlasákovou jako Marií Čížkovou, Václavem Chalupou coby Davidem Wienerem a Miroslavem Vladykou jako Horstem Prohazkou. Režisér Hřebejk, který divadelní scénář napsal opět s Jarchovským, spolupracoval se scénografkou Lucií Loosovou, která svého času zanechala stopu v karlovarském divadle.

Divadelní muzikálová verze je originálním autorským počinem, na němž se podílí prakticky celý chebský soubor i karlovarská skupina herců. Autorem textů písní je režisér a umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu i karlovarských herců Zdeněk Bartoš, o hudbu a hudební nastudování se dělí Matěj Kroupa a Jindřich Volf.

https://www.divadlocheb.cz/

https://www.karlovarske-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: pnp, kš