02.03.2018 11:21

Západočeské divadlo v Chebu uvede v premiéře hru Friedricha Schillera Marie Stuartovna

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Friedricha Schillera Marie Stuartovna. Režisér Zdeněk Bartoš dal v dramatu o mocenském a osobním konfliktu dvou významných žen anglické historie příležitost vyniknout chebským herečkám Radmile Urbanové a Vladimíře Vítové.

Schillera jeden z nejslavnějších hrdelních případů v dějinách inspiroval k napsání slavné tragédie ve verších Marie Stuartovna (1800). Silné osobnosti si v jednom z nejznámějších dramat romantismu v konfliktech mezi svědomím a osudem uchovávají svůj charakter a důstojnost i za cenu života.

„Schillerovo básnické drama vyniká svou nebývalou objektivitou pohledu na osudový spor dvou silných žen. Jako každé dobré drama nabízí bohaté postavy a dvojlomné charaktery. Nejsou zde jednoznační padouši ani čistí hrdinové, a dost možná ani jednoznační vítězové a poražení," uvedla dramaturgyně Kristýna Čepková. „Schillerovo drama je velmi moderní, bouře emocí a lidských vztahů fascinující, a drtivým zjištěním je, že v politice se toho příliš nezměnilo. Se spravedlností se mnozí snaží manipulovat stejně jako před čtyřmi staletími. Jen už si nesekáme hlavy," dodal režisér Bartoš.

Schiller je s Chebem úzce propojen. Jednak město několikrát navštívil, má zde sochu a donedávna měl i pamětní desku na domě na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Příběh Marie Stuartovny, první popravené královny-panovnice v dějinách, patří k nejčastěji zpracovávaným historickým látkám. Je tu především slavný románový životopis Marie Stuartovna od Stefana Zweiga, opera Gaetana Donizzettiho na motivy Schillerova dramatu či o něco mladší opera Louise Niedermeyera, dále současná hra skotské dramatičky Liz Lochheadové Marii, královně skotské usekli hlavu či mnohá filmová zpracování, například snímek Marie, královna skotská z roku 1971 s Vanessou Redgraveovou a Glendou Jacksonovou v hlavních rolích.

http://www.divadlocheb.cz/

Autor článku: ČTK: pnp, kš