22.08.2015 10:55

Západočeské divadlo zahajuje sezónu přestaveními v plenéru

Z divadelní budovy pod širé nebe přenese své tři inscenace poslední srpnový týden chebský herecký soubor. Novou, 55. sezónu zahájí nejzápadnější profesionální divadlo v Čechách v úterý 25. srpna. 

Jako první se odehraje na chebském hradě poslední premiéra z předešlé sezóny, v červnu poprvé uvedená klasická komedie benátského dramatika 18. století Carla Gozziho Král jelenem. Tvůrci pohádkový příběh o kouzelných darech mága Durandarta, pomocí nichž si král Deramo najde pravou nevěstu, a vzápětí ohrozí svůj život kouzlem, kterým se duše dokáže převtělit do jakéhokoliv mrtvého tvora, přenesli do fiktivní Amazonie, kde v džungli žijí indiáni a exotická zvířata, ale zároveň se tu hraje fotbal, pije maté a tančí samba. Komedii pro celou rodinu doprovází živá kapela, která odehraje zvuky pralesa i závěrečný karnevalový rej. Na hlavním nádvoří chebského hradu se Král jelenem odehraje v úterý 25. srpna od 20 hodin.

O den později, ve středu 26. srpna, taktéž od 20 hodin, se na jiné místo nádvoří mohou diváci vydat na romantické drama Cyrano z Bergeracu (hrací prostor bude orientován směrem ke kapli, zatímco Král jelenem ke Gordonově domu a jedinému, zato mohutnému stromu). Cyrano se měl hrát na hradě už dvakrát, vloni i letos v červnu tomu však zabránila nepřízeň počasí. Vzhledem k předpovědi je velká šance, že napotřetí se hrdina s velkým nosem, jenž „velkého ducha značí“ (Tomáš Kolomazník) se svou nenaplněnou láskou k Roxaně (Pavla Janiššová) na chebském hradě konečně představí.

Třetí plenérové představení se chystá na neděli 30. srpna od 18 hodin do lůna Krušných hor. V rozpadlé vísce Königsmühle, kde z trávy trčí jen torza domů zbylých po vysídlených německy hovořících obyvatelích, pořádá občanské sdružení Antikomplex každoročně víkendový program (Land and Art setkání). Antikomplex se dlouhodobě zabývá krajinou českého pohraničí a odbouráváním traumat spojených s proměnou jeho obyvatelstva a celkovou strukturou po druhé světové válce. Během programu probíhají výstavy, koncerty, promítají se filmy, setkávají noví návštěvníci s potomky bývalých obyvatel. Chebské divadlo bylo tentokrát přizváno, aby na závěr odehrálo dramatizaci románu Zdeňka Šmída Cejch, košatý a dramatický příběh několika generací krušnohorského rodu Schmelzerů, jejichž osudy se protnuly s českou rodinou Koudelů. Výpravná scénografie se na místo nedostane (do ruin Königsmühle se dá dojít jen pěšky přes kopec z Loučné pod Klínovcem), pořadatelé tedy sázejí na autenticitu místa, která dokonale koresponduje s tím, co se v Cejchu odehrává – děj začíná v hlubinách středověku, ale končí v 70. letech minulého století, přičemž to hlavní se odehrává v období mezi problematickým koncem 30. let a vyhnáním většiny německy mluvících starousedlíků.

Veškeré informace o dopravě, vstupenkách a kompletní program na celý víkend lze najít na www.konigsmuhle.cz.

Začátkem září pak chebští začínají zkoušet první titul sezóny s podtitulem „Sezóna mužů a žen na pokraji nervového zhroucení“, pohádku Strach má velké oči.

www.divadlocheb.cz 


Autor článku: Zdeněk Bartoš, foto: Cyrano z Bergeracu

Západočeské divadlo zahajuje sezónu přestaveními v plenéru