13.04.2021 16:28

Zástupci profesních organizací oceňují, že Lubomír Zaorálek zatím ministerstvo kultury neopouští

Zástupci profesních organizací z mnoha oblastí kultury, kteří se v minulých dnech postavili proti odchodu Lubomíra Zaorálka (ČSSD) z čela ministerstva kultury (MK), ocenili, že místo zatím neopouští. Jeho dnešní vystoupení vnímají tak, že mu není kultura lhostejná, což je pro ně důležité. Zaorálkovo rozhodnutí zatím pokračovat v čele resortu vítá i houslista Pavel Šporcl, který v minulosti Zaorálka veřejně kritizoval. Hudební producent David Gaydečka Zaorálkovo setrvání na MK označil za nejlepší variantu.

Herecká asociace dnes napsala otevřený dopis adresovaný zároveň Zaorálkovi, předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Nechceme jakkoliv komentovat či kritizovat jednotlivé aktéry těchto výměn, ale každopádně si myslíme, že jakákoliv změna pár měsíců před volbami by vedla k destabilizaci kulturního resortu," uvedl v dopise prezident asociace Ondřej Kepka. „Absolvovali jsme desítky jednání a doslova stovky hodin času se současným vedením MK a neradi bychom vše začínali od začátku. Pojďme spíše resort stabilizovat – nikoliv jej zneklidňovat," uvedl.

„Během pár dní se za práci ministra Zaorálka postavilo více než 30 profesních organizací ze všech oblastí kultury. Dali jsme jasně najevo, že kultura potřebuje stabilitu, chce dokončit započatou práci v tomto volebním období, a to včetně strategických dokumentů. Velmi si vážíme faktu, že Lubomíru Zaorálkovi není budoucnost kultury v ČR lhostejná," řekla dnes ČTK prezidentka Českého střediska Mezinárodního divadelního institutu (ITI) Yvona Kreuzmannová, které zastřešuje 14 institucí a které se na Zaorálkovu podporu vyjádřilo jako jedno z prvních.

Zaorálkův kritik ředitel Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg naopak podpořil jeho případného nástupce Jana Birkeho (ČSSD). Případnou personální změnu na pozici ministra kultury vítá také Asociace hudebního průmyslu (AHP).

Houslista Šporcl v minulosti uvedl, že některé dotační programy pro kulturu zasaženou koronavirem nefungují zdaleka tak dobře, jak vláda prezentuje. Chybí mu také plán pro obnovení fungování kultury po epidemii. Přesto nyní uvedl, že pokud se Zaorálek rozhodne své místo na ministerstvu opustit, bude to další hřebíček do rakve kulturního sektoru.

Nástup náchodského starosty a poslance ČSSD Birkeho označil Zaorálek za příliš odvážný plán. „Za pár týdnů se nikdo tak složitý systém, jako je kultura, pokud nevychází z jejího nitra, nenaučí," podotkl. V čele resortu by ale Birkeho přivítal ředitel Divadla Broadway Lichtenberg, jehož spory s ministrem vyústily až v podání žaloby na Zaorálka na ochranu osobnosti.

Podle AHP Zaorálek pojal své dosavadní působení ve funkci jako výkon ministra dotované kultury. „Kultura se však správně nedělí na dotovanou a nedotovanou, ale na dobrou a špatnou. Případně na navštěvovanou a divácky neatraktivní. Tu první konzumují statisíce lidí. Z jimi zaplacených vstupenek se odvádí daně, ze kterých je pak financována ta druhá. Tento princip je značně pochybný sám o sobě," stojí v dnešním prohlášení AHP.

Ministerstvo kultury první záchranné balíčky připravilo loni v dubnu během první vlny pandemie a šlo především o jeho příspěvkové organizace a stálé příjemce dotací. Později ve spolupráci s ministerstvem průmyslu (MPO) vyhlásilo několik programů, které podporují i nezávislou nekomerční kulturu, ale míří také na podnikatele v kultuře.

Autor článku: ČTK: jir, hrm