19.10.2018 08:16

Zemřel Dalibor Jedlička

Opera Národního divadla se zármutkem oznamuje všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že 18. října 2018 zemřel ve věku 89 let emeritní sólista a šéf Opery Národního divadla pan Dalibor Jedlička.

Narodil se 23. května 1929 ve Svojanově (u Svitav). Studoval na brněnské konzervatoři kontrabas, zpěvu se učil soukromě u profesorky Krancové. Debutoval v opavské operetě, odtud přešel do operního souboru v Ostravě, kde rychle umělecky vyzrával zejména ve spolupráci s Bohumilem Gregorem. V Národním divadle se poprvé představil jako host v titulní roli Musorgského Borise Godunova v roce 1959, o rok později zde přijal angažmá. Díky svému hlasovému rozsahu zde zvládal široký repertoár od profundního basu (Velký inkvizitor ve Verdiho Donu Carlosovi) až po partie basbarytonové (Godunov nebo Pizzaro ve Fideliovi).

Za dobu více než třiceti let obsáhl nejen celý repertoár smetanovský, dvořákovský i janáčkovský, ale vynikal i v postavách světových oper (Mozartův Bartolo, Figaro a Papageno, Masetto a Komtur, Donizettiho Don Pasquale, Massenetův Sancho v Donu Quijottovi a řada rolí v operách Verdiho, Pucciniho a dalších světových skladatelů). Své mimořádné herecké schopnosti uplatňoval i v operách současných (připomeňme alespoň Kašlíkův Krakatit, Suchoňovu Krútňavu, Hanušova Sluhu dvou pánů nebo Podivuhodné dobrodružství Arthura Rowa Ivana Jirků).

Od 19. 12. 1989 do 14. 4. 1991 byl šéfem opery Národního divadla. Nabídky k angažmá ve Vídni či Miláně sice nepřijal, ale do zahraničí pronikl výrazně (především jako janáčkovský interpret při nahrávce kompletního Janáčkova operního díla gramofonovou společností Decca v Londýně s dirigentem Sirem Charlesem Mackerrasem). Spolupracoval s rozhlasem, televizí i gramofonovými firmami. V roce 1975 byl jmenován Zasloužilým členem Národního divadla, v roce 1981 Zasloužilým umělcem. Za rok 2015 získal Cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství.

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/, foto převzato z: archiv.narodni-divadlo.cz/