20.06.2017 10:58

Zemřel dlouholetý člen olomoucké činohry Rudolf Máhrla

Ve věku 85 let zemřel v pondělí 19. června dlouholetý člen olomoucké činohry RUDOLF MÁHRLA. Na zdejší scéně působil téměř čtyřicet let a ztvárnil zde dvě stovky rolí.

„Je vždycky smutné a těžké, když nás navždy opustí milý a blízký člověk. Těžko se o tom mluví a ještě hůře píše. Ale vězte, že všichni olomoučtí divadelníci si budou pamatovat Rudolfa jako skvělého člověka, vynikajícího herce a kolegu obdařeného báječným smyslem pro humor, nesmírnou energií a talentem od Pána Boha. Věřím, že stejně bude na pana Máhrlu vzpomínat i jeho publikum. Za všechny své kolegy trvám na tom, že toto ujištění pramení upřímně z našich srdcí i myslí,“ uvedl Pavel Hekela, ředitel Moravského divadla Olomouc a Máhrlův někdejší herecký kolega.

Rudolf Máhrla (* 17. 7. 1931) pocházel z Nové Paky. V Hořicích absolvoval studium na obchodní akademii, kde maturoval v roce 1950. Ve studiu pokračoval na pražské DAMU, kde v roce 1954 absolvoval obor herectví. Poté působil na scénách v Mladé Boleslavi či Trutnově. Čtyři roky byl v angažmá v královéhradeckém divadle. Do tehdejšího Divadla Oldřicha Stibora v Olomouci přišel v červenci 1962 a na zdejší scéně působil až do konce sezony 1999/2000.

Z velkých divadelních rolí je určitě třeba zmínit Damise (Tartuffe), Valdštejna (Vévodkyně valdštějnských vojsk), Hanťu (Hlučná samota), Habršperka (Naši furianti), Puka (Sen noci svatojánské) či komediální party - Skapino v inscenaci Skapinových šibalství nebo Burke v Podivném odpoledni dr. Zvonka Burkeho. S jevištěm Moravského divadla Olomouc se Máhrla rozloučil rolí Filemona v inscenaci Faust. Herec také spolupracoval s olomouckým Studiem Hořící žirafy Davida Drábka, účinkoval například v inscenacích Vařila myšička myšičku, Kostlivec v silonkách či Roberto Zucco.

Hrál i ve filmu (Hanele, Král kolonád) a televizi (seriály Největší z Pierotů, Četnické humoresky, Rodinná pouta).

V roce 2010 byl uveden mezi emeritní členy Moravského divadla Olomouc.

Poslední rozloučení se zesnulým Rudolfem Máhrlou se uskuteční v sobotu 24. června 2017 ve 14 hodin v kapli sv. Václava v Hrbově, v úzkém rodinném kruhu.

Autor článku: David Kresta