12.03.2018 15:11

Zemřel legendární ruský režisér a herec Tabakov

Zemřel legendární ruský režisér a herec Oleg Tabakov, oznámilo dnes moskevské divadlo MCHAT, kde působil jako umělecký vedoucí. Třiaosmdesátiletý umělec byl delší dobu ve velmi vážném stavu, od prosince byl v umělém spánku.

Tabakov byl v Rusku uctíván jako filmová a divadelní legenda, jako herec působil od roku 1953. Dlouhá léta byl členem hereckého souboru divadla Sovremennik, později přešel do divadla MCHAT, jehož se stal ředitelem. Následovalo založení jeho vlastního souboru Tabakerka a post rektora na divadelní škole. Uměleckým vedoucím MCHAT byl Tabakov patnáct let.

Za svou bohatou kariéru vytvořil Tabakov přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval desítky inscenací. Často hostoval v USA i po Evropě, za svoji oddanost herectví, divadlu a výchově mladých umělců získal řadu ruských a mezinárodních cen.

Československo poprvé navštívil počátkem 60. let, v roce 1968 se zhostil role Chlestakova v Revizorovi v Činoherním klubu. V Praze v poslední letech několikrát hostovala jeho Tabakerka. Zahrál si i v českém filmu režiséra Antonína Moskalyka Kukačka v temném lese.

V roce 2008 převzal Tabakov v Praze čestný doktorát DAMU za mimořádné mezinárodní zásluhy o rozvoj divadla a za blízký vztah k české divadelní kultuře. Přednášel studentům na DAMU i brněnské JAMU.

Autor článku: ČTK: