01.06.2017 13:35

Zemřel německý dramatik Tankred Dorst

Ve věku 91 let zemřel německý dramatik Tankred Dorst, podle agentury DPA jeden z nejhranějších autorů současného německého divadla. Nakladatelství Suhrkamp uvedlo, že zemřel dnes v Berlíně. Jeho hry, jako je Merlin aneb Pustá zem, uvedla i řada českých divadel.

V svých více než 50 divadelních hrách se oceňovaný dramatik vypořádával nejrůznějšími způsoby s otázkami lidské existence, napsala DPA. Jeho dílo se přitom vždy vzpírá zařazení do pevně stanovených kategorií. Inspiroval se látkami z mytologie i dějin, psal pohádky a reagoval i na aktuální politické dění.

Za Dorstovo nejkrásnější a největší drama je podle DPA považována právě hra Merlin aneb Pustá zem. Dvoudílný, dohromady až osmihodinový kus, jehož děj autor zasadil do světa mytického krále Artuše, uvedla řada světových scén.

V České republice se látky v uplynulých letech chopilo pražské Švandovo divadlo, Horácké divadlo v Jihlavě, Městské divadlo Zlín nebo Moravské divadlo v Olomouci.

Německý dramatik se prostřednictvím legendy o hledání svatého grálu a následném pádu Artušovy říše soustředil především na témata deziluze, únavy z vyčerpaných ideálů, rozčarování nad vlastními činy a jejich následky.

Autor článku: ČTK: zdp, ank