31.05.2017 15:20

Zemřel herec René Přibil

(17. dubna 1946, Plzeň - 30. 5. 2017, Praha)

René Přibil se narodil v Plzni, kde také vystudoval gymnázium. Poté studoval herectví na JAMU v Brně zakončené absolventskou rolí Othella ve stejnojmenné Shakespeareově tragédii.

První angažmá získal v roce 1969 v rodné Plzni. Poté odešel na tři roky do Západočeského divadla v Chebu a v roce 1976 do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. V roce 1981 se vrátil do Plzně.

V roce 1988 René Přibil odešel do pražského Národního divadla, kde hrál mj. jednoho z manželů v Mittererově Návštěvní době, Richarda v Goldmanově Lvu v zimě, Otce v Kamenném hostu Tirsa de Moliny nebo Bardolfa v Shakespearově Jindřichu IV. i Jindřichu VI.

V roce 1991 se René Přibil vrátil potřetí do Plzně, v roce 1996 se stal členem souboru Divadla po Palmovku, ve kterém ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí a kterému zůstal věrný až do posledních dní.
Z rolí: Mackie Messer v Brechtově Krejcarové opeře, Vermandero v Middletonově a Rowleyově Pitvoře, Raymond Asso ve hře Évi Pataki Edith a Marlene, Major von Berg v Lenzově Vychovateli, Suslov v Gorkého Letních hostech, Argan v Molièrově hře Zdravý nemocný, Warren Purcell v Allenových Výstřelech na Broadwayi, Petr v Tolstého Vládě tmy, Držebnickij v Kohoutově Ubohém vrahovi, Korinťan v Sofoklově Oidipu vladaři, Alfieri v Millerově Pohledu z mostu, Le Bret v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Saul Kimmer v Shepardově Pravém západu, Hrabě z Koefeldu v Sartrově Keanovi, Přednosta v Hrabalových Ostře sledovaných vlacích, Alonso v Shakespearově Bouři, Ezra Mannon v O'Neillově dramatu Smutek sluší Elektře, Sheldrake v Simonově, Bachararově a Davidově muzikálu Sliby chyby, Walsingham v Boltově hře Ať žije královna!, Meeker v Nashově dramatu Pozor, jaguár!, Psí dečka v Stoneově, Stynově a Merrilově muzikálu Sugar, Generál v Mannově a Mnouchkinové Mefistovi, Rappaport -Lieben v Lustigově hře Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Robert Baudricort v Shawově Svaté Janě, Šéf televize v Suchého a Šlitrově muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, Charlie Potápka v Beanově komedii Sám na dva šéfy a mnohé další.
Poslední rolí, kterou v Divadle pod Palmovkou nastudoval, byla role Cosmo Langa v Seidlerově hře Králova řeč.

René Přibil také hojně hrál ve filmu - např. Jáchyme, hoď ho do stroje, Zlatý Budha, Radikální řez, Sázka na třináctku, Kde se bojí, utíká, Kolja či Prachy, prachy, prachy.
Často účinkoval v populárních televizních seriálech - mj. Rodinná pouta, Dobrodružství kriminalistiky, Bazén či v Četnických humoreskách.
Spolupracoval také s plzeňských rozhlasem.

 

Divadlo pod Palmovkou

 

Autor článku: Divadlo pod Palmovkou