06.02.2019 08:50

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Ve věku 88 let zemřel v úterý večer režisér Václav Vorlíček. Filmový režisér a scenárista, autor kultovní vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku. Na základě úspěšných snímků Pane, vy jste vdova! a Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, vytvořených v tvůrčím tandemu se spisovatelem a scénáristou Milošem Macourkem, vznikly dramatizace.

V letech 1951-56 studoval režii na pražské FAMU, kde absolvoval filmem Direktiva a později zde působil jako pedagog. Po škole začal jako asistent režie ve Filmovém studiu Barrandov a brzy se vypracoval na pomocného režiséra. Jeho samostatným debutem byla roku 1960 dětská detektivka Případ Lupínek.

První divácky úspěšný snímek s názvem Kdo chce zabít Jessii? natočil v roce 1966 a zabodoval s ním na zahraničním festivalu v Locarnu a na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu získal dokonce hlavní cenu. Kromě obsazení Olgy Schöberové a Jiřího Sováka vyniká film ilustracemi výtvarníka Káji Saudka a režisér se jím po spíše průměrných začátcích etabloval coby tvůrce s výrazným rukopisem a žánrovým ukotvením v dobrodružných, utopicky laděných komediích.

V tvůrčím tandemu se scénáristou Milošem Macourkem natočil v roce 1970 bláznivou sci-fi komedii Pane, vy jste vdova! Nebývalý úspěch stvrdila další cena na festivalu v Terstu, tentokrát pro představitelku hlavní role Ivu Janžurovou. Zde o rok později uspěla i pohádková komedie Dívka na koštěti v hlavní roli s Petrou Černockou.

V sedmdesátých letech vytvořil vedle řady obligátních společensky angažovaných snímků svou nejslavnější pohádku Tři oříšky pro Popelku (1973) na motivy pohádky Boženy Němcové. Dodnes je snímek tradiční vánoční pohádkou u nás, v sousedním Německu, ale také v Norsku. Následovaly další úspěšné pohádky Jak se budí princezny (1977) a Princ a večernice (1978) a sci-fi či fantasy komedie Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) a Což takhle dát si špenát (1977) opět ve spolupráci s Milošem Macourkem.

Pozdější snímky již spadají do komerčního průměru, a to jak v německé koprodukci natočené pohádky Kouzelný měšec (1996), Pták ohnivák (1997) a Jezerní královna (1998), tak v novém tisíciletí vzniklé filmy Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001, tentokrát v koprodukci čínské) či poslední Vorlíčkův film, pokračování Dívky na koštěti s názvem Saxána a Lexikon kouzel (2011). K těm nejlepším je možné zařadit film z roku 2000 Král sokolů, natočený v širší koprodukci v prostředí slovenských Tater, v hlavní, dětské roli s Braněm Holičkem, v současnosti úspěšných divadelním režisérem.

Ještě v osmdesátých letech vytvořil režisér tři úspěšné televizní seriály: Arabelu (1980), Létajícího Čestmíra(1983) a Křečka v noční košili (1987). Poslední seriál On je žena! z roku 2005 , v hlavní roli s Ivanou Chýlkovou, byl naopak přijat velmi negativně.

V televizi se Vorlíček dostal také k divadlu, když režíroval přejatá divadelní představení, jako např. Morálku paní Dulské v provedení Národního divadla, ale i původní televizní inscenace, jako byl Vychovatel nebo Přikázaný směr jízdy. V roce 2009 uvedlo Západočeské divadlo v Chebu dramatizaci jeho filmu Pane, vy jste vdova!, načež navázaly další divadelní zpracování téhož titulu v Městském divadle Mladá Boleslav (2013) a v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde se hraje od loňského února dodnes. Chebské divadlo v roce 2012 dramatizovalo také úspěšnou komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Václav Vorlíček natočil celkem 25 celovečerních snímků, řada z nichž dodnes patří do zlatého fondu české kinematografie a na televizní obrazovky českých domácností coby nejsledovanější pohádky v době vánočních svátků. Na domácích i zahraničních festivalech za ně získal desítky ocenění. V roce 2017 zpracoval společně s publicistou Petrem Mackem svou profesní biografii s názvem Pane, vy jste režisér.

Zemřel v pražské nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského na rakovinu plic. O jeho úmrtí informoval režisér Zdeněk Zelenka.

Autor článku: Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/