30.06.2018 20:39

Zemřela herečka a profesorka JAMU Nika Brettschneiderová

Ve Vídni zemřela ve věku 67 let česká herečka a profesorka brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Nika Brettschneiderová. Žena, která v roce 1973 absolvovala na stejné škole herectví a hrála ve Studiu Ypsilon, Huse na provázku a HaDivadle. V roce 1977 ji komunistický režim donutil vystěhovat se jako signatářku Charty 77 do Rakouska, kde s manželem Ludvíkem Kavínem založila Theater Brett. O úmrtí informovalo na svém webu brněnské divadlo Husa na provázku.

Podepsání Charty bylo pro Brettschneiderovou přirozené. „Člověk to prostě podepsat musel. To bylo naprosto přirozené," řekla v dokumentárním cyklu České televize o životních osudech signatářů. Ihned po podpisu byla vyhozena z divadla a manžel ze zaměstnání ve Vítkovických železárnách. Společně se rozhodli pro politický azyl, který chartistům nabídl rakouský kancléř Bruno Kreisky, v té době měli malého syna Jakuba.

„Odjížděli jsme s tím, že zkusíme dělat divadlo," vzpomínala. S sebou si vezli dvě hry, knihy, gramofonové desky a křeslo. Jejich divadlo dlouhá léta kočovalo s vystoupeními po Evropě a nakonec našlo svou stálou scénu ve Vídni. Brettschneiderová v něm hrála, režírovala a na některých hrách se autorsky podílela. V roce 1981 obdržela Kainzovu cenu za herecký výkon. Počínaje rokem 1979 vedla množství dlouhodobých i krátkodobých divadelních dílen v Rakousku, Švýcarsku, Německu, Francii a v USA.

Po roce 1989 se vrátila i do Československa a od roku 1990 učila na JAMU hereckou a pohybovou výchovu. V roce 1997 se habilitovala na divadelní fakultě, kde se stala vedoucí ateliéru herecké výchovy. V roce 2007 byla jmenovaná profesorkou.

Autor článku: ČTK: mei, fsl, snm, foto převzato: Archiv ČT