06.03.2018 07:46

Žižkovská Noc: Divadlo z duše Žižkova

Londýn, New York, Varšava, Lublin, Berlín, Žižkov. Na multižánrovém festivalu Žižkovská Noc se objeví představitelé zahraniční i tuzemské nezávislé divadelní scény.

Žižkov měl a má multikulturní charakter. Žižkovská Noc je toho přímým důkazem, festival spojuje ve třech dnech přes 400 interpretů z různých koutů světa. Součástí festivalu je již po páté výrazná divadelní a literární část, která letos nachází svou identitu v prezentaci výjimečných umělců světové nezávislé scény.

Z Londýna dorazí úspěšná inscenace F.E.A.R. o BREXITu a politice strachu, tedy o denním pořádku celé evropské společnosti. Ostrovní enklávu doplní experimentální soubor BRITISH INTERVENTION využívající různé přístupy performativního umění k aktualizaci a kritickému pohledu na celospolečenské problémy.

Vycházející soubor Teatr Bestemmia si jako ústřední téma vzal jedno z palčivých témat současného Polska; otázku potratů a místa ženy ve společnosti, která se dostala do mezinárodního diskurzu skrze tzv. Černý protest. Jako je politický tlak každodenní přítomnosti v Polsku stále silnější, tak je taneční scéna na vzestupu. Důkaz poskytne varšavská choreografka Maria Zimpel a její dosud nejúspěšnější sólové představení noish~ pracující uhrančivým způsobem s rytmem a intenzitou.

Polské umělce doplní audiovisualní performance Ludomira Franczaka, jehož inspirací se stal filosof Thoreau a jeho dílo Walden. Z literární inspirace těží i J. B. Alexander, uznávaný herec a spisovatel, který z New Yorku přiveze svou variaci Kafkovy Proměny.

Za hranice běžného kulturního zážitku pak vezme diváky jeden z nejbizarnějších zážitků festivalu, projekt Lick & Listen. Promítání artpornových filmů s živou hudbou za doprovodu vernisáže a vymožeností 3D techonologií z produkce spankmeifyoucan, slibuje ochutnávku berlínského undergroundu.

Odlehčení a poctivou dávku humoru nalezne divák v zastoupení české scény v čele s Recykliteraturou, předním improvizačním souborem IMPRA a dále pak se stálicemi festivalu Stand-up Comedy v divadle Járy Cimrmana či Slam poetry.

Celkově čeká na diváka nespočet zajímavých umělců spojujících Žižkov a přilehlé okolí do unikátního festivalového světa. Vstupenka ve formě pásky na ruku umožní přístup do všech festivalových míst, návštěvník se tak stává dramaturgem své vlastní Žižkovské Noci.

KDY: 22. - 24. března 2018
KDE: Žižkov a přilehlé okol
FB: https://www.facebook.com/zizkovskanoc/
WEB: http://zizkovskanoc.net/

Autor článku: Petr Dlouhý