27.04.2023 16:27

Zlínské divadlo uvede muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení

Necelé dva měsíce práce na muzikálu Ženy na pokraji nervového zhroucení mají za sebou herci zlínského divadla. V čele s režisérem Stanem Slovákem, uměleckým šéfem Městského divadla Brno, nastudovali příběh podle slavného Almodóvarova filmu. V hlavní roli se představí Petra Králová v roli Pepy.

Divadelníci při této inscenaci navázali netradiční spolupráci společně se známým populárním zpěvákem Igorem Timkem, který je nejen frontmanem kapely No Name, ale také vystudovaným hercem. Zlínští diváci jej uvidí v alternaci se zlínským hercem Radovanem Králem na prknech jeviště Velkého sálu. Předpremiéra se uskuteční v pátek 28. dubna, premiéra v sobotu 29. dubna. Oba večery jsou vyprodány.

„Městské divadlo Zlín disponuje velmi kvalitním a vyrovnaným činoherním souborem. Samozřejmě, hudební divadlo je výsostně technicistní žánr, který si vyžaduje neustálý „trénink“ a zdokonalování ve všech třech disciplínách. Věřím, že se nám i v relativně krátkém časovém úseku povedlo vytvořit inscenaci, která si najde svého diváka a soubor zase trošku, v nejlepším smyslu slova, posune dál,” komentuje spolupráci s Městským divadlem Zlín režisér Stano Slovák.

Muzikálovou podobu napsali libretista Jeffrey Lane a osvědčený muzikálový skladatel a textař David Yazbek, autoři již známého muzikálu Donaha!, který zlínské divadlo úspěšně hraje již téměř rok. Madrid, to je pulzující město vášní, tužeb a snů. Splněných i těch promarněných. Tak se střídá den s nocí, slunce s deštěm, slzy se smíchem. To vše je život!  Dabingová herečka Pepa právě v den, kdy ji opouští milenec Iván, zjišťuje, že je těhotná. Než se s ním stačí spojit, setká se s jeho bývalou ženou Lucií, zrovna propuštěnou po letitém pobytu v nervovém sanatoriu, i jejich společným synem a jeho snoubenkou. Pepina nejbližší přítelkyně, modelka Candela, se čerstvě zapletla s Malikem, zřejmě hledaným teroristou… Pepa nasedá do taxíku a vyráží na divokou jízdu na zběsilou jízdu Madridem, který nikdy nespí. Co na ni v cíli čeká?

„Každá žena má, ať v šestnácti, ve třiceti, nebo v padesáti, nějakou zkušenost se zklamáním. A nemusí to být zrovna tak, že ji opustí muž. Něco v životě neklapne či se otočí jiným směrem, a najednou se cítíte na vše sama. Zvlášť v tomto genderově ne vždy vyváženém světě. Já doufám, že moje Pepa bude lidská a v něčem i dojemná, vtipná… Její příběh v sobě nese naději a to je mi blízké. A pevně věřím, že nám ženám, protože na jevišti nejsem sama, budou diváci fandit,“ říká představitelka Pepy Petra Králová.

Alternaci v roli Taxikáře hodnotí Radovan Král a Igor Timko velmi pozitivně: „Ak chcete vyjadriť hodnotu vecí všeobecne, dajte si ich do protiváhy s pocitom, že by ste ich nezažili. Z tohoto pohľadu som vďačný za každú chvíľu, debatu, postrehy a rady, ktoré mi Radovan dal. Už len dopĺňam, že sme s manželmi Královcami strávali super chvíle, aj mimo divadla. A to je samozrejme ľudsky najhodnotnejšie na celom mojom dvojmesačnom živote v Zlíne. Dúfam, že môjho parťáka z Madridu na oplátku prevediem Vysokými Tatrami. Tým, že som v blízkosti Radovana v podstate nepretržite od prvej čítačky, mám jedinečnú možnosť všímať si jeho remeselnej zručnosti. Za mňa je dokonalý. Načapal som ho, ako si implementuje repliky ostatných hereckých postáv. Keď som sa ho opýtal, prečo to robí, odpoveď dokonale definuje jeho procesionalitu: Víš Igorku, já si jedu svúj vlastní film… Je až neuveriteľné, že pri práci v podstate neoodychuje, non stop „naberá“, skúša, zlepšuje… Nepamätám si, že by som videl niekoho pracovať s takým nasadením,“ komentuje spolupráci Timko.

„Zkoušet divadelní roli v tzv. alternaci, je pro herce někdy trochu nekomfortní (musí se dělit o čas na zkoušce), někdy inspirující (ten umí to a ten zas tohle). Důležité však je, jaký vztah k sobě oni dotyční mají. A tady musím říct, že to byla zkušenost velmi příjemná. Igor je báječný, inspirující a vtipný člověk a kamarád. Jsem rád, že jsem se o ten čas dělil právě s ním. Asi si v autě pustím i No Name,“ říká s úsměvem herec Městského divadla Zlín Radovan Král.

Pedro Almodóvar, Jeffrey Lane, David Yazbek
ŽENY NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ

předpremiéra: 28. dubna ve Velkém sále
premiéra: 29. dubna 2023 ve Velkém sále

https://divadlozlin.cz/predstaveni/zeny-na-pokraji-nervoveho-zhrouceni/

Autor článku: Hana Vondrášková