17.01.2017 11:30

Jihočeské divadlo uvede Verdiho operu Trubadúr

První premiérou Jihočeského divadla v novém roce bude inscenace jedné z nejznámějších a nejhranějších oper G. Verdiho Trubadúr pod taktovkou Maria De Rose a v režii Tomáše Studeného.

Verdiho v pořadí sedmnáctá opera Il trovatore patří k jeho nejpopulárnějším, operní soubor JD se k tomuto titulu vrací už počtvrté. Byla zkomponovaná podle Gutiérrezova dramatu El trovador a je zasazena do severního Španělska na počátku 15. století. Pojednává o milostném trojúhelníku Leonory, hraběte Luny a Manrica. Ti se stávají předmětem kruté hry a pomsty Azuceny. Právem je to dokonalé hudební „melodrama“ s elegantní strukturou, vyváženou instrumentací, kde v ději rafinovaně prostupuje násilí s něhou.

Režisér Tomáš Studený spolu s choreografkou Veronikou Poldauf Riedlbauchovou vytvořili svérázný „antický“ rámec: „Snahou bylo zprostředkovat emočně uvěřitelným scénickým jazykem syrovou brutalitu středověké látky v kontrastu s truvérskou lyrikou i romantickou exaltovaností opery. Můj vnitřní předobraz se podobal Vláčilově Marketě Lazarové, nebo Bergmanově Sedmé pečeti. Tam je ona potřebná syrovost, jenže v operní inscenaci by užití identického rukopisu patrně selhalo. Hledáme tedy vlastní způsob, jak zachytit tento obrys Trubadúra. Inspirovali jsme se jednak divadlem středověku, které dokázalo být velmi působivé a přitom ve vyjadřování symbolické, nepopisné, a jednak divadlem antickým, zejména ve využití sboru. Antiiluzivní princip je vhodná platforma pro příběh, který není v libretu úplně celistvý, protože dopředu víte, že nesledujete souvislé zobrazení děje v reálném čase. Máme velmi jevištně disponovaný sbor, nabídlo se tedy vzít ho do hry jako neustále přítomného prostředníka, který na sebe bere různé role a dotváří svou fyzickou přítomností scénografii.“ říká Tomáš Studený.

Tomuto konceptu odpovídají i kostýmy Zuzany Přidalové, v nichž je patrná znalost doby i osobitá imaginace. Kostýmy v sobě nesou ducha doby, v němž se příběh odehrává, nejde tedy o posun v čase, zároveň ale také nejde o historickou kopii dobového oděvu.
Scénografie Aleše Valáška pracuje s funkčním členěním prostoru, k němuž je užito několik dřevěných vozů evokujících středověké mansiony, s jejichž pomocí lze scénu dynamicky průběžně proměňovat. Hlavním prvkem je dřevo se zašlým povrchem uspořádané ve strohých pravoúhlých kompozicích. Dalším podstatným prvkem je oheň v různých symbolických podobách.

„V našem příběhu je zmařená láska Manrica a Leonory jen vedlejším motivem tragédie mnohem dalekosáhlejší a její obětí je i Manricův protivník, hrabě z Luny. Stejně jako pro Verdiho, zůstává pro nás hnacím motorem celého dramatu postava Azuceny a její nesmírně bolestný vnitřní konflikt mezi neodbytnou potřebou pomsty a mateřskou láskou k Manricovi. Právě on se ale nakonec stává nástrojem i obětí její pomsty, čímž se tragédie ,anticky´ završí,“ doplňuje dramaturg František Řihout.

Operu uvádíme v mezinárodním obsazení – jako Leonora se představí Yukiko Kinjo nebo Jana Šafářová Doležílková (v JD vystoupí poprvé), v roli Manrica se střídají Lázaro Calderón a Paolo Lardizzone, jako hrabě Luna se představí sólista opery JD Alexandr Beň a sólista ND Praha Miguelangelo Cavalcanti (v JD poprvé). Cikánku Azucenu zpívají dvě mezzosopranistky – v JD dobře známá Šárka Hrbáčková a nová tvář Eliška Weissová.

www.jihoceskedivadlo.cz

Autor článku: Hana Mráčková

Jihočeské divadlo uvede Verdiho operu Trubadúr

Inscenace

30.04.2025

Premiéra inscenace Činohry Národního divadla Don Quijote. Pustá země v režii tandemu SKUTR

Činohra Národního divadla uvede premiéru inscenace Don Quijote. Pustá země v režii tandemu SKUTR (Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka). Inscenace propojí dvě literární předlohy, básnickou skladbu T. S. Eliota a román Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha od Miguela de Cervantese. Režijní tandem SKUTR se tímto site specific projektem vrací k metaforickému autorskému divadlu – divadlu poezie. Na cestě krajinou… Stejně jako hlasy Pusté země. Na cestě…

30.04.2025

Naivní divadlo Liberec uvede novou inscenaci pro nejmenší diváky s názvem Akce Rosomák

V sobotu 10. května v 15:00 a 17:00 hodin se v Naivním divadle Liberec uskuteční třetí a zároveň poslední premiéra této divadelní sezóny. Komorní autorská inscenace mladé talentované režisérky Johany Bártové s názvem Akce Rosomák, která vypráví o lesním dobrodružství malého chlapce a jeho zvířecích kamarádů, je určena dětem od čtyř let.

30.04.2025

Podtitul nadcházejí 80. sezony Městského divadla Zlín zní Hrdinové mezi námi

Podtitul nadcházejí 80. sezony Městského divadla Zlín zní Hrdinové mezi námi. Sezona nabídne osm nových titulů. Prvním bude Ibsenova Nora. Jubilejní sezona připomene také historii divadla, a to pohádkou Hrátky s čertem od Jana Drdy, kterou před 80 lety divadlo svou činnost zahajovalo. V české premiéře bude uvedena současná komedie Dietmara Jacobse a Moritze Netenjakoba Starý bílý muž.