11.04.2016 14:27

Činoherní studio uvede Lebku z Connemary

Jako svou sedmou premiéru sezony si Činoherní studio města Ústí nad Labem zvolilo detektivku Lebka z Connemary britského dramatika Martina McDonagha.  Ta patří vedle her Kráska z Leenane a Osiřelý západ mezi tzv. Connemarskou trilogii. Všechny tři hry z trilogie mají společné prostředí – irský severozápad, rázovité figury, černočerný humor a inspiraci v brakové americké filmografii. Lebka z Connemary vzniká pod režijním vedením herce Činoherního studia Jana Jankovského.  Premiéra je naplánovaná na pátek 15. dubna, první repríza se pak uskuteční ve středu 20. dubna. Před premiérou se ještě v úterý 13. dubna v divadelní zkušebně – Obejváku – uskuteční Činoherácké entreé, tedy dramaturgický úvod do inscenace, tam se diváci setkají s herci a tvůrci inscenace a v uvolněné atmosféře bude čas na otázky a odpovědi.

Lebka z Connemary je režijní sólo debut herce ústecké činoherní scény Jana Jankovského. Na otázku, čím je mu hra blízká a proč se rozhodl zrovna pro McDonaghskou zabijačku odpovídá: „Ten styl je tak rafinovanej, až se v tom nějak poznávám.“ Jankovský se už v minulosti s „Lebkou“ potkal při svém hostování ve Švandově divadle, zde ztvárnil postavu Mairtina Hanlona. A čeho si na své práci režiséra v Činoherním studiu nejvíc považuje? Jankovský na otázku odpovídá: „ Mám kolem sebe bezvadnej tým lidí s nadšením do práce, skvělýho scénografa, báječnou kostýmní výtvarnici, otřískanýho muzikanta a vynikající text. Kdo to má?

S Jankovským na přípravě hry úzce spolupracuje Dagmar Haladová. Po inscenacích My děti ze stanice ZOO a Misantrop je to její další samostatná práce na pozici dramaturgyně ústecké činohry. V hlavních rolích uvidíte Ctirada Götze, ten v Činoherním studiu vystupuje poprvé, a to jako host, znát ho můžete z pražského divadla Na Fidlovačce. V dalších rolích se objeví Martu Vítů, Lukáš Černoch a Václav Hanzl – všichni tři výše jmenovaní jsou stálými členy hereckého souboru ústecké činoherní scény.

O výpravnou scénu evokující irský hřbitov se postaral scénograf Lukáš Kuchinka. Scénickou hudbu složil v Činoheráku léta etablovaný Ondřej Švandrlík (jinak frontman hudební skupiny Nauzea Orchestra).

Do děje hry vstupujeme měsíc po konci příběhu Krásky z Leenane . Děj se točí kolem Micka Dowda (Ctirad Götz j. h.) a autonehody, při které jeho žena Oona přišla o život. Dowd je leenanský hrobník a jeho dům často navštěvuje stará dáma Maryjohnny (Marta Vítů) a s ní ještě její dva vnuci – policista Thomas Hanlon (Lukáš Černoch) a mladík Mairtin Hanlon (Václav Hanzl).  A zatímco se Thomas urputně snaží přimět Micka k doznání, že ženu zabil, jeho bratr Mairtin se morbidně vyžívá v nakládání s lidskými ostatky z nedalekého hřbitova. Rozdíl mezi realitou vykládanou a realitou prožitou se najednou stává stěžejním bodem.

Lebka z Connemary Martina McDonagha bývá řazena do Connemarské trilogie. Tu McDonagh napsal v 90. letech minulého století a spolu s Lebkou z Connemary do ní řadíme hry Kráska z Leenane (v roce 2014 ji Činoherní studio uvedlo na prknech ústeckého Hraničáře) a Osiřelý západ (s velkým úspěchem hráno v Činoherním klubu v Praze i v Divadle v Celetné). Inspiraci pro napsání trilogie našel McDonagh na irském severozápadě a právě tyto zkušenosti pro něj byly jedny z nejpodstatnějších. Sám autor k tomu poznamenává: „Myšlenka, že jsem Ir, se v mém životě objevila pouze tehdy, když jsem se rozhodl psát irské hry.“ Všechny tři hry řazené do trilogie spojuje společné zázemí, postavy, svébytný irský jazyk a styl a také odkazy a citace z filmů a seriálů, převážně americké provenience. McDonagh je také uznávaným filmovým režisérem, za svoji prvotinu – krátký film Six Shooter – obdržel v roce 2006 dokonce Oscara, velký úspěch zaznamenaly i další filmy, pod kterými je podepsán:  V BruggáchSedm psychopatů.

www.cinoherak-usti.cz 

Autor článku: Petr Kuneš

Činoherní studio uvede Lebku z Connemary