01.02.2018 09:21

Činohru Jihočeského divadla ode dneška vede Martina Schlegelová

Činohru Jihočeského divadla povede ode dneška Martina Schlegelová. Ve funkci nahradila režisérku Janu Kališovou. Schlegelová je současně uměleckou šéfkou pražského Divadla Letí a na tom se nic nezmění, z pozice kmenové režisérky Českého rozhlasu a z DAMU, kde přednášela, ale odešla, řekla ČTK mluvčí Divadla Letí Karolína Macáková.

„Mým cílem je navázat na tradici jihočeské činohry jako moderního divadelního domu, který tady budoval už režisér Martin Glaser s dramaturgyní Olgou Šubrtovou, zejména v důrazu, který kladli na uvádění současných her, a pokračovat v budování progresivního programu. Vedle tradičních repertoárových kusů nabídne i projekty na pomezí činohry a jiných druhů divadla. Ráda bych také co nejúžeji spolupracovala s dalšími soubory, které v Jihočeském divadle působí,“ řekla Schlegelová. Na jihu již režírovala inscenace Zavolejte Jeevese (2015) a Kati (2017).

V Jihočeském divadle se od roku 2013 postupně změnilo celé vedení. Novým ředitelem je od roku 2014 Lukáš Průdek, který vystřídal Jiřího Šestáka. Nové umělecké šéfy mají i balet (Lukáš Slavický), opera (Tomáš Studený) a Malé divadlo (Petr Hašek). Personálně se výrazně obměnil soubor činohry, jejž po odchodu Martina Glasera do Národního divadla Brno opustila desítka herců včetně Ondřeje Veselého, známého z televizních seriálů.

Schlegelová vystudovala dramaturgii a režii činoherního divadla na pražské DAMU. Od studií se zajímala o současnou dramatiku a nezávislou scénu, až v roce 2006 zakotvila jako umělecká šéfka Divadla Letí. Nastudovala v něm přes dvacet scénických skic a více než deset inscenací. Za hru Olga (horrory z Hrádečku) získala nominace na různé ceny. Hostovala v Klicperově divadle v Hradci Králové, ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti či v brněnském HaDivadle. Překládá z angličtiny, zejména současné britské dramatiky.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, hj

Činohru Jihočeského divadla ode dneška vede Martina Schlegelová

Zprávy

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.

16.02.2018

Počiny v teatrologii – anketa Teatrologické společnosti a Divadelní revue

Teatrologická společnost a Divadelní revue vyhlašují oborovou anketu. Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč? Napište nám prosím jeden až tři takové počiny s kratším či delším zdůvodněním. Není nutné se omezovat na vydané publikace či texty, zajímá nás obor jako celek, proto klidně uvádějte například ediční práce, organizační, pedagogické působení osobností, kurátorskou činnost, dlouhodobé projekty, databáze atp.

15.02.2018

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2018/2019

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin.