13.10.2016 13:16

Cirk La Putyka uvede svůj první kabaret v české premiéře

V neděli 16. října se uskuteční česká premiéra inscenace Roots, se kterou soubor Cirk La Putyka půl roku úspěšně hostoval v Berlíně. Po více než 180 reprízách v německém kabaretním divadle Chamäleon nyní principál souboru Rostislav Novák mladší svůj projekt představí na domovských Jatkách78. Ta se na devět říjnových dnů promění v kabaret.

Inscenace Roots vypráví poetickou a zároveň drsnou historii cirkusového umění skrze osobní příběhy protagonistů. Každý z nich se k cirkusu dostal jiným způsobem. Nyní se setkávají na jevišti, aby s diváky své příběhy sdíleli. Roots jsou cestou starého cirkusu k tomu novému, divokou surrealistickou jízdou i snovým návratem do dětství.
Projekt Roots byl vytvořen speciálně pro prostor divadla Chamäleon a byl pro mě velkou výzvou. Já ale výzvy miluji – čím větší, tím lepší. Pro mě jsou Roots nádherný novocirkusový zážitek a poetikou také trochu návrat k našemu prvnímu představení La Putyka. Je to vtipná, barevná show s perfektními výkony a, troufám si říct, i se spoustou překvapení,“ říká principál souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák mladší.
Během dvou hodin, které utečou jako voda, se člověku vrátí víra v sílu poetického a uměleckého nového cirkusu,“ napsali o Roots například v německém deníku Der Tagesspiegel.

První polovina inscenace ukazuje vývoj cirkusu od začátku 20. století do roku 1989, který byl pro řadu členů tvůrčího týmu zásadním životním zlomem. Pád železné opony je zároveň i pojítkem mezi Cirkem La Putyka a prestižním kabaretem Chamäleon, pro který představení před více než půl rokem vzniklo. Berlínské divadlo pravidelně vybírá nejlepší cirkusové company, pro něž se vždy na půl roku stane domovem. Tamní kabaretní atmosféru nyní Cirk La Putyka chce vyvolat na Jatkách78. Roots jsou pro nás organizační výzva. Hlediště Jatek78 se poprvé promění v kabaretní stolkové sezení. Hrát se bude nejen na jevišti, ale i přímo mezi diváky, kteří si budou moct objednat večeři i nápoje přímo do sálu. Vybírat bude možné minimálně z pěti jídel na menu od Ondřeje Urbana. Stejně tak jako v Chamäleonu tedy diváky čeká nejen umělecký, ale i kulinářský zážitek,“ říká manažer Cirku La Putyka Vít Novák.
V druhé části osm protagonistů odhalí svou cestu k novému cirkusu. Artisty tří různých národností doprovodí autorská hudba Jana Balcara.

Roots uvede Cirk La Putyka mezi 16. až 26. říjnem celkem desetkrát (vedle devíti večerních je v plánu také jedno odpolední představení). Divadlo bude otevřené hodinu a půl před představením. Diváci by neměli chodit na poslední chvíli, aby si mohli v klidu objednat a následně vychutnat novocirkusové menu.
Roots jsou druhou částí trilogie Family Roots in Black Black Woods, kterou Cirk La Putyka uvádí v Pražské tržnici od září do prosince 2016. Na Roots naváží 1. a 2. listopadu reprízy performativní podívané Black Black Woods, která měla na Jatkách78 premiéru v září, a trilogii uzavře v prosinci úspěšná show Family, zatím největší projekt v historii souboru.

http://www.laputyka.cz/ 


Autor článku: Cirk La Putyka

Cirk La Putyka uvede svůj první kabaret v české premiéře