17.10.2017 13:22

Collegium Marianum slaví dvacetiny: nabízí Barokní podvečery i Händelovu operu

Nadšení a systematická práce, badatelský přístup i práce s emocemi, typická pro baroko, se staly poznávacím znamením letos dvacetiletého souboru Collegium Marianum. Pod vedením Jany Semerádové soubor objevuje zapomenuté autory a skladby, aby jim po staletích vdechl nový život a mladistvou energii. Na podzim pokračuje Collegium Marianum v úspěšném koncertním cyklu Barokní podvečery. V jeho rámci bude 26. listopadu v Divadle ABC uvedena pražská premiéra inscenace pastorální opery Goerga Fridricha Händela Acis a Galatea. Soubor v tomto případě spojil síly s loutkohereckým souborem Buchty a loutky. Mezi interprety pěveckých partů pak zazáří jméno teprve devatenáctileté talentované pěvkyně Patricie Janečkové.

Jeden z našich nejlepších souborů staré hudby s mezinárodním renomé založila před dvaceti lety vynikající hráčka na příčnou barokní flétnu a muzikoložka Jana Semerádová. „K založení souboru Collegium Marianum mne vedla touha sdílet svoji vášeň pro barokní hudbu se stejně zapálenými hudebníky,” říká Jana Semerádová, která své nadšení pro hudbu barokní Prahy promítla do studia archivů a přepisování skladeb. „Jsme známí tím, že objevujeme zapomenuté autory. A tak ti, o nichž před dvaceti lety věděl málokdo, jsou dnes známá jména,” dodává umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum. Zaujetí pro komplexní vyznění barokní hudby a ve spojení s dalšími uměleckými obory a žánry vedl soubor k práci na řadě scénických projektů a k využití dramatického a tanečního elementu.

Milostný příběh Acise a Galatey, který zazní 26. listopadu v Divadle ABC, se dočkal již mnoha podob. Sám G. F. Händel jej zhudebnil hned třikrát. Děj vychází z řecké mytologie a libreto opery je založeno na Ovidiových Proměnách. Hudba této pastorální opery je hluboká a zároveň hravá, zobrazuje nejen lidské vášně, ale také přírodní živly, je tedy jako stvořená pro spolupráci souboru Buchty a loutky s orchestrem Collegium Marianum. „Naše spolupráce na Cavalliho opeře La Calisto byla natolik inspirativní, že jsme se rozhodli pro další společný operní projekt. A tentokrát s jiným přístupem, který by vyzdvihnul snový a magický charakter mytologického příběhu, tak mistrně zhudebněného Händelem,“ popisuje Jana Semerádová a dodává: „Interakce mezi zpěváky a loutkami, scénické efekty spolu s vysoce výmluvnou Händelovou hudbou, slibují bezesporu nezapomenutelný zážitek.“  Hudebního nastudování se zhostila flétnistka a umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová, která zde uplatnila i své zkušenosti s barokní gestikou. Divadelní podobu režíroval Vít Brukner ze souboru Buchty a loutky. V rolích Galatey, Acise, Polyphema, Damona a Coridona se představí vynikající sólisté v čele s Patricií Janečkovou, Benediktem Kristjánssonem a Tomášem Králem.

Koncertní cyklus Barokní podvečery s vycizelovanou dramaturgií, který už sedmnáctou sezonu obohacuje hudební život metropole, dále nabídne 26. října v Zrcadlové kapli Klementina pohled na baroko v Latinské Americe. Večer nazvaný Hanacco Americano aneb Cesta do jižní Ameriky a zase zpět, nabídne mimo jiné možnost ocenit zvuk paraguayské jezuitské harfy, na niž zahraje renomovaná virtuoska Maria Cleary. 28. prosince zazní v Kostele sv. Šimona a Judy Vánoční kantáty a písně od Neapole po Versailles v programu nazvaném Šalmaje pastýřů.

Collegium Marianum se věnuje hudbě českého a středoevropského baroka, zejména méně známým autorům, od roku 1997. Zájem zakladatelky a umělecké vedoucí Jany Semerádové o baroko v širším kontextu, který zahrnuje jak muzikologickou badatelskou činnost, tak studium barokní gestiky, deklamace a tance, soubor dovedl k nevšední dramaturgii s řadou projektu spojujícím barokní hudbu s dobovým tancem, divadlem i loutkami. Soubor, který si vydobyl mezinárodní renomé, úzce spolupracuje s významnými evropskými dirigenty, sólisty, režiséry či choreografy jako jsou Andrew Parrott, Hana Blažíková, Damien Guillon, Peter Kooij, Sergio Azzolini, François Fernandez, Simona Houda-Šaturová, Benjamin Lazar, Jean-Denis Monory či Gudrun Skamletz. Významná je též spolupráce s loutkovým divadelním souborem Buchty a loutky, se kterým Collegium Marianum uvádí originální projekty (kromě Acise a Galatey to byla také loutková opera Calisto a České Vánoce). Soubor úspěšně vystoupil na festivalech a prestižních pódiích jako například Festival Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Potsdam Festspiele, Festival de Sablé, Bolzano Festival, Palau Música Barcelona, Pražské jaro, Svatováclavský hudební festival či Concentus Moraviae. Má za sebou rozsáhlou nahrávací činnost a je také rezidenčním orchestrem Letních slavností staré hudby, mezinárodního festivalu, za jehož nápaditou a vysoce propracovanou dramaturgií také stojí Jana Semerádová.

www.collegiummarianum.cz

www.baroknipodvecery.cz