16.02.2017 11:28

Čtenáři Opery Plus vybírají nejlepší taneční výkon a choreografii za uplynulý rok

Internetový portál Opera Plus odstartoval už čtvrtý ročník čtenářského hlasování o nejlepším tanečním výkonu a choreografii v roce 2016. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze a Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, šanci uspět ale má i celá řada nezávislých tvůrců. Vítěze, které svými hlasy vyberou čtenáři Opery Plus, redakce portálu vyhlásí a nejnovější Výroční ceny jim předá 23. března v pražském Národním divadle.

Východiskem pro hlasování čtenářů jsou i letos širší nominace, o které se postarali redakcí oslovení taneční publicisté – Marcela Benoniová, Lucie Dercsényiová, Lucie Kocourková a Roman Vašek, společně se šéfredaktorem Opery Plus Vítem Dvořákem. Do výběru favoritů se tak dostaly více než tři desítky umělců ve třech kategoriích: ženský taneční výkon, mužský taneční výkon a choreografie. Do nominací jsou zahrnovány výkony našich i zahraničních umělců v tuzemských inscenacích, ale také českých tanečníků v zahraničí.

„Výroční ceny Opery Plus jsou jedinými celorepublikovými diváckými cenami u nás. Na základě hlasování čtenářů je náš portál uděluje od roku 2013 v kategoriích operní a taneční,“ připomíná šéfredaktor Vít Dvořák. Nejnověji tak čtenáři na stránkách Opery Plus mohou svými hlasy rozhodnout o nejvýraznějších výkonech tanečníků a nejlepších choreografiích za rok 2016. Hlasovat je možné až do druhé poloviny března.

Mezi letošními favority jsou například první sólisté Baletu Národního divadla v Praze Alina Nanu, Miho Ogimoto, Giovanni Rotolo a Ondřej Vinklát, dále tanečník Národního divadla moravskoslezského Giordano Bozza či Ilona Jeličová z Národního divadla Brno, svými výkony též zaujali bez stálého angažmá působící Andrea Opavská, Martina Hajdyla Lacová či Radim Vizváry. Nejvíc nominací, a to hned za čtyři svoje loňské role, posbíral sólista Baletu Národního divadla Matěj Šust. Šanci na ocenění za nejlepší choreografii, která byla u nás loni v premiéře k vidění, mají mimo jiné Lešanské jesličky Lenky Vagnerové v La Fabrice, Krysař Hany Litterové a Romeo a Julie Mária Radačovského v plzeňském baletu, Chvění Petra Zusky v Brně, ale též choreografie uvedené v rámci programů Vertigo Národního divadla v Praze a Dva světy / jeden svět Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Kompletní nominace jsou zveřejněny na portále Opera Plus. Vítězové čtenářského hlasování budou slavnostně vyhlášeni a Výroční ceny Opery Plus jim předány ve čtvrtek 23. března 2016 v 19 hodin v pražském Národním divadle v úvodu představení Chvění v nastudování baletního souboru první scény.

Skleněné artefakty Výročních cen Opery Plus pocházejí ze sklárny v Lindavě. Mezi jejich dosavadními držiteli v oboru balet a jiný tanečně dramatický žánr jsou mimo jiné tanečníci Daria Klimentová, Tereza Podařilová, Alexandre Katsapov či Ondřej Vinklát a choreografové Petr Zuska, Libor Vaculík, Jan Kodet nebo Viliam Dočolomanský.

http://operaplus.cz/

Autor článku: Vít Dvořák

Čtenáři Opery Plus vybírají nejlepší taneční výkon a choreografii za uplynulý rok

Zprávy

23.02.2018

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila. V hledišti usedlo přes 67.000 diváků. Je to asi o 2000 víc než v roce 2016 a takřka o 10.000 víc než v roce 2105. Divadelních premiér bylo loni devět, sedm činoher, pohádka a pohybové dokudrama. Soubor tvořený 20 herci ve stálém angažmá loni odehrál 11 představení mimo svou domovskou scénu, z toho dvakrát na Slovensku.

23.02.2018

Hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň uvede sérii přednášek v Divadle Bolka Polívky

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením odhalí zájemcům v cyklu svých přednášek v Divadle Bolka Polívky zajímavosti o vzniku žánrů opery a muzikálu, zavzpomíná na tvorbu v divadle Husa na provázku a seznámí je s novodobými pojetími klasických oper.

23.02.2018

Vyšla publikace Dějiny Akademie múzických umění v Praze

Historická monografie se zaměřuje na organizaci studia a studijní systém a popisuje mocenské a institucionální mechanismy ovlivňující školu v jednotlivých etapách její existence od jejího založení Benešovými dekrety v roce 1946 až po počátek 90. let. Prostřednictvím vzpomínek pamětníků se současně snaží zachytit i subtilní rovinu bytí na škole a možností studia a tvorby.