23.10.2017 10:51

Daniel Herman předal Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2017

Na Nové scéně Národního divadla byli vyhlášeni laureáti Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2017.

„Ceny Ministerstva kultury za přínos jednotlivým oblastem umění vyzdvihly tak jako v minulých letech mimořádné osobnosti hudebního, výtvarného i scénického umění včetně kinematografie, kde je v kategorii in memoriam ocenění rovněž připomínkou stého výročí narození laureáta Jiřího Brdečky. Všem oceněným děkuji za jejich skvělé dílo a upřímně jim blahopřeji.“
Daniel Herman

Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny Ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Státní cena za literaturu pro rok 2017 byla udělena Jáchymu Topolovi. Porota ocenila zejména jeho román Citlivý člověk, který spisovatel vydal letos na jaře po osmileté pauze.

  • Státní cena za překladatelské dílo pro rok 2017 byla udělena anglistce paní Evě Kondrysové. Její jméno zůstane navždy spojeno především s legendární značkou Odeon a knihami Agathy Christie, Jane Austenové, Henryho Fieldinga nebo Johna Updika.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Petru Zuskovi.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby byla udělena Petru Kotíkovi.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění byla udělena Janu Solperovi.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury byla udělena Věře Machoninové.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Jaromíru Kallistovi a Jiřímu Brdečkovi in memoriam.

Podrobné informace o oceněných a jejich díle naleznete v brožuře v příloze.Ceny 2017_brožura
Autor článku: Převzato z: https://www.mkcr.cz/

Daniel Herman předal Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2017

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.