18.05.2017 10:34

Databáze tance slaví první rok a přináší řadu novinek

Koncem dubna uplynul první rok od oficiálního spuštění nového projektu Tanečních aktualit – Databáze tance. Portál www.databazetance.cz vznikl se záměrem mapovat české profesionální i amatérské taneční a pohybové dění a poskytovat základní informace o oboru. Po roce fungování se podařilo zprovoznit editaci profilů, rozšíření některých kategorií, možnost samovkládání akcí a do konce roku bude databáze spuštěna také v angličtině.

V současné době obsahuje tato on-line databanka přes 250 záznamů v kategoriích Divadelní scény, Umělecké soubory, Festivaly, PR a produkce, Organizace, Lidé, Konzervatoře a vysoké školy, Základní umělecké školy a Taneční studia. Mohou se do ní zcela zdarma registrovat nejenom instituce, ale i jednotlivci – interpreti, choreografové, režiséři, dramaturgové, pedagogové, fotografové či publicisté zabývající se různými tanečními a pohybovými styly. Na portálu tak vzniká jedinečný prostor pro prezentaci a navazování vzájemné spolupráce.

Koordinátorka projektu Daniela Machová k prvnímu výročí Databáze tance prozrazuje novinky roku 2017, které je možné realizovat díky grantové podpoře Magistrátu hlavního města Prahy, ministerstva kultury a Státního fondu kultury. „Již nyní je možné založené profily jednoduše spravovat a aktualizovat. V průběhu května hodláme rozšířit kategorii Lidé o další profese, aby se mohli registrovat například i scénografové, světelní designéři, kostýmní výtvarníci a další. Také nově půjde vyhledávat subjekty podle okresů a městských částí. Na podzim bychom rádi spustili anglickou verzi stránek a přidali kategorii, kam se budou zaznamenávat jednotlivé inscenace.“

Šéfredaktorka časopisu Taneční aktuality Lucie Hayashi k tomu dodává: „V souvislosti s plánovaným redesignem webových stránek www.tanecniaktuality.cz, ke kterému dojde v dohledné době díky úspěšně realizované sbírce na portálu Hithit, jsme se také rozhodli na stránky Databáze tance přesunout informace o tanečních a pohybových akcích. Od května je tedy nově možné vkládat a vyhledávat kurzy, workshopy, letní školy, festivaly, konference, soutěže a další akce právě na stránkách www.databazetance.cz.“ Akce lze opět vkládat zcela zdarma, stačí vyplnit jednoduchý formulář.

Autor článku: Daniela Machová

Databáze tance slaví první rok a přináší řadu novinek

Zprávy

23.02.2018

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila. V hledišti usedlo přes 67.000 diváků. Je to asi o 2000 víc než v roce 2016 a takřka o 10.000 víc než v roce 2105. Divadelních premiér bylo loni devět, sedm činoher, pohádka a pohybové dokudrama. Soubor tvořený 20 herci ve stálém angažmá loni odehrál 11 představení mimo svou domovskou scénu, z toho dvakrát na Slovensku.

23.02.2018

Hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň uvede sérii přednášek v Divadle Bolka Polívky

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením odhalí zájemcům v cyklu svých přednášek v Divadle Bolka Polívky zajímavosti o vzniku žánrů opery a muzikálu, zavzpomíná na tvorbu v divadle Husa na provázku a seznámí je s novodobými pojetími klasických oper.

23.02.2018

Vyšla publikace Dějiny Akademie múzických umění v Praze

Historická monografie se zaměřuje na organizaci studia a studijní systém a popisuje mocenské a institucionální mechanismy ovlivňující školu v jednotlivých etapách její existence od jejího založení Benešovými dekrety v roce 1946 až po počátek 90. let. Prostřednictvím vzpomínek pamětníků se současně snaží zachytit i subtilní rovinu bytí na škole a možností studia a tvorby.