05.10.2016 13:13

Divadlo LETÍ ve své nové premiéře rozsvítí Tajemnou záři nad VILOU

20. října 2016 otevírá Divadlo LETÍ svou dvanáctou sezónu českou premiérou hry současného britského dramatika Philipa Ridleyho Tajemná záře nad VILOU. Hororovými prvky a netradičním využitím prostoru VILY Štvanice v ní LETÍ naváže na svou úspěšnou inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku).

Když tenhle dům zrenovujeme, lidé si toho všimnou a napadne je: proč by se nedalo totéž udělat s domem vedle! A s domem vedle. Dokud se nerozzáří celá ulice. A i dál! Všechny ulice kolem! Celá čtvrť! A k tomu všemu stačí, aby se rozzářil jeden dům.

Jill a Ollie chtějí pro své dítě to nejlepší. Když tedy dostanou nabídku odstěhovat se z chudinské čtvrti, neváhají ani vteřinu. Smlouva, která jim zdarma zajistila nový dům, v sobě však skrývá jeden nabroušený háček. Hororová pohádka pro dospělé o tom, co vše musí člověk podniknout, aby měl kde bydlet.
Faustovskou komedii britského výtvarníka a autora kultovních hororů uvede Divadlo LETÍ v režii Martiny Schlegelové, která tak po Olze opět představí divákům VILU Štvanice z nové perspektivy. „Ani po roce nás prostor VILY nepřestává inspirovat. Hra o mladém manželském páru, který za podivných podmínek obdrží vybydlenou vilu, se zdá pro naše současné působiště jako stvořená. Diváci budou mít pocit, jako by se společně s hlavními postavami ocitli v tajemném domě, pozveme je dokonce na garden party, takže na představení bude předepsaný dress code,“ slibuje režisérka Martina Schlegelová.

Tajemná záře nad VILOU láká diváky nejen aktuálními společenskými  tématy (mimo jiné situace uprchlíků a bezdomovců), ale také svou uhrančivou tajemností a hororovými prvky. „Hra zábavnou, ale zároveň velmi děsivou formou reaguje na krizi bytové politiky. Jasně vyjadřuje úzkost současné mladé generace, pro kterou je hypotéka nepředstavitelným závazkem. Zdá se, že existují jen dvě cesty k získání nemovitosti: výhra v loterii, nebo dědictví,“ doplňuje dramaturg inscenace David Košťák. Jak se však ukáže, pro hlavní postavy Tajemné záře nad VILOU existuje ještě jeden děsivý způsob, jakým lze získat pohádkový dům snů.
 

Philip Ridley

Multižánrový umělec Philip Ridley (*1964) se narodil v Londýně. Jeho kresby, které umně kombinují hororové prvky s pohádkovou estetikou, se vystavují po celém světě. Jako spisovatel slaví úspěch především se svými knihami pro děti. Působí také jako filmový režisér a scénárista – z jeho pera pocházejí scénáře ke kultovním britským hororům z 90. let jako je například The Reflecting Skin. Ridleyho dramatika nazírá na svět výraznou hororovou perspektivou, která si však stále uchovává mrazivý kontakt s naší realitou. Jeho texty jsou většinou vnímány jako silně kontroverzní a setkávají se jak s nadšením, tak s odporem. Jeden z kritiků o jeho tvorbě napsal: „Záleží na úhlu pohledu, buď se jedná o nejzvrácenějšího britského autora, nebo o jedinečného vizionářského génia.“ Protipól k Ridleyho hrám pro dospělé tvoří jeho úspěšná dramatická tvorba pro děti.
V Čechách Philipa Ridleyho poprvé uvedlo Divadlo LETÍ v roce 2006 inscenací Rtuť v režii Julia Ševčíka. Hororovou pohádku pro dospělé – Tajemná záře nad VILOU (v originále Radiant Vermin), která byla poprvé uvedena v lednu 2015 v Bristolu v Tobacco Factory Theatre, představí LETÍ opět v české premiéře.
 

Phillip Ridley: Tajemná záře nad VILOU

Režie: Martina Schlegelová
Překlad: Jan Hanzl
Dramaturgie: David Košťák
Výprava: Jana Špalová
Hudba: Jan Čtvrtník
Projekce: Jiří Rouš
Hrají: Hedvika Řezáčová, Richard Fiala a Elizaveta Maximová
Produkce: Karolína Macáková, Pavla Klouzalová a Michala Kášová
Asistent režie: Anna Mášová

Premiéry: 20. a 22. října 2016 od 20:00 ve VILE Štvanice
Reprízy: 1. a 2. listopadu 2016 od 20:00 ve VILE Štvanice
 

www.divadlo-leti.cz, www.vilastvanice.cz

Autor článku: Karolína Macáková

Divadlo LETÍ ve své nové premiéře rozsvítí Tajemnou záři nad VILOU