05.10.2016 14:27

Divadlo Minor uvede premiéru interaktivní inscenace To byl jen vtip!

Divadlo Minor uvede 11. října premiéru interaktivní inscenace pro školy To byl jen vtip! založené na technice divadla fórum. Tento specifický divadelní projekt reagující na zvyšující se míru agresivity a šikany ve školách vznikl mimo jiné i na popud samotných pedagogů. Inscenace prostřednictvím vstupování do děje a jednáním za postavu umožní divákům v „bezpečném“ divadelním prostředí hledat řešení různých situací souvisejících se šikanou.

„Mít možnost někoho poškádlit, je velice lákavé. Zvlášť, když tím můžu získat obdiv kamarádů. Zvlášť ve třídě! Zvlášť před učitelem! Zvlášť, když můžu! Kde je hranice mezi legrací, drzostí a šikanou? Co si mohu dovolit ke spolužákům či pedagogům a co už je příliš? V našem příběhu se děti setkají s postavami, které porušují hranice tak dlouho, až se něco přihodí…“

Režijního vedení projektu se ujala herečka a divadelní lektorka Michaela Váňová pod supervizí psychologa a dramaterapeuta Martina SedláčkaOndřeje Klíče, který techniku divadla fórum vyučuje na brněnské JAMU. Výsledná inscenace je rozdělena do čtyř fází – uvedení do tématu šikany, zhlédnutí krátkého tematického příběhu, hledání různých řešení situací příběhu a závěrečná reflexe. To byl jen vtip! svým zacílením na školy navazuje na úspěšnou inscenaci Jana Jirků Válka profesora Klamma od Kaie Hensela. V této ceněné německé hře hrané přímo ve třídách středních škol exceluje Oldřich Navrátil.

Divadlo fórum je technika, která nás učí v zlomových momentech hledat různá řešení a podle nich jednat. Jaké mám možnosti, abych něco změnil? Děti v příběhu odhalují situace, ve kterých by se dalo jednat jinak a lépe, samy pak zahrají danou postavu a svým vstoupením do hry se pokusí změnit děj k lepšímu. Divadlo fórum je edukační systém založený na práci s předem připraveným divadelním představením. Smyslem je předat dětem poznání, že pokud mohou změnit chod dění na jevišti, jsou toho schopni také ve skutečném životě.

http://www.minor.cz/ 


Autor článku: Josef Horák

Divadlo Minor uvede premiéru interaktivní inscenace To byl jen vtip!