06.04.2017 12:46

Divadlo Na zábradlí uvede premiéru autorské inscenace režiséra Davida Jařaba Macbeth – Too Much Blood

Premiéru autorské inscenace režiséra Davida Jařaba Macbeth – Too Much Blood  uvede 7. dubna na dočasném působišti v Divadle Komedie pražské Divadlo Na zábradlí. Ústřední dvojici ztvární Anežka Kubátová a Miloslav König. První reprízy budou 11., 24. a 29. dubna.

Podle mluvčí této scény Alexandry Polákové jde o variaci na klasický Shakespearův text, ve kterém touha po moci překračuje pomyslnou hranici zla, za níž už není cesty zpět. „Macbeth má v sobě cosi temného. Je hrou o čistce v klanu a totálním převzetí moci,“ komentoval to Jařab, který se nově zamýšlel nad psychologickými motivacemi příběhu. Nakonec to nevydržel a text napsal znovu. Uvědomil si přitom, že k Shakespearovi angličtina patří. Takže původní text sice zmizel, ale angličtina zůstala. „Angličtina jednoduchá, primitivní, v ledasčem současná. Prostě jazyk, ve kterém věci zní, který je dnes univerzálním dorozumívacím kódem po celém světě,“ vysvětlil. Herci se dorozumívají jednoduchou zkratkovitou angličtinou, které rozumí každý začátečník. „A pokud ne, přečte si české titulky,“ dodal Jařab.
V inscenaci se dále představí Leoš Noha, Václav Vašák, Ivan Lupták, Petr Jeništa, Petr Čtvrtníček a nové posily Jiří Černý a Johana Matoušková.

 „O co méně textu herci mají, o to více se na jevišti děje mezi replikami. Neúprosně přímé až primitivní věty nacházejí svůj emotivní rozměr v mlčení a bytí mezi jednotlivými slovy. Místo klasických veršů se Macbeth a jeho Lady noří do hlubin povrchnosti vlastní intimity, vzájemného nepochopení, intimity brutální, plné frustrace a násilí. Nezadržitelně směřují k autodestrukci a šílenství,“ podotkla Poláková. Zatímco původní Shakespearův text je tragédií, Jařabova variace má podle ní podobu černé komedie mísící absurditu s melancholií.
 „Ale aby to neznělo zase tak temně – můj Macbeth je docela sranda. Groteskní pohled na věc je mi blízký. Podobá se spíše králi Ubu než temnému maniakovi,“ komentoval svůj autorský vklad Jařab, který navrhl i scénografii s typicky britskými tapetami.

Důvodem hostování v Divadle Komedie je rekonstrukce Divadla Na zábradlí, která má končit na podzim. Další premiérou tu bude v červnu novinka Jana Mikuláška s názvem AnderSen – fantazie na motivy Andersenových pohádek a dětských nočních můr.

http://www.nazabradli.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mal

Divadlo Na zábradlí uvede premiéru autorské inscenace režiséra Davida Jařaba Macbeth – Too Much Blood

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.