24.06.2016 13:48

Farma v jeskyni uvede v ulicích svou hru o tíži emigrace

Na jeviště Nové scény Národního divadla se vrátí mezinárodně oceňovaná inscenace souboru Farma v jeskyni Sclavi – Emigrantova píseň. Expresivní fyzické divadlo vypráví o vnitřních rozporech těch, kdo opustí vlast. Mají touhu po návratu, po něm ale zjistí, že jejich místo je obsazené a pokusy včlenit se zpátky jim splývají se vzpomínkami na snahu sžít se s novým prostředím. Na Nové scéně představení bude 28. a 29. června, předtím v neděli se její protagonisté vydají do pražských ulic.

Ve 13:00 na Staroměstském náměstí, ve 13:30 v dolní části Václavského náměstí a ve 14:00 na piazzetě Národního divadla připomenou písně z inscenace Sclavi v improvizovaném vystoupení performeři Roman Horák, Eliška Vavříková, Hana Varadzinová a Anna Gromanová.

Inscenace měla v původní podobě premiéru v roce 2005 a od té doby je stálicí repertoáru Farmy v jeskyni ověnčenou řadou cen. Její téma získává v současnosti opět aktuální náboj a inscenace ve své nové podobě je příspěvkem do diskuse, která hýbe společností. Inscenaci dominují slovenské, rusínské a ukrajinské písně, ale pocity a situace, které zprostředkovává, jsou univerzální. Farmu v jeskyni založil a vede režisér Viliam Dočolomanský, její inscenace jsou však vždy kolektivním dílem.

„Písně a listy rusínských emigrantů, ze kterých jsme vycházeli, jsou nevyčerpatelné a nevysychající zdroje lidské zkušenosti. Nepředáváme tedy divákům jen přepracované představení s velkou energií, ale především aktuální lidský odkaz o vykořenění a emigraci, kterým v dnešním světě vlastně všichni žijeme,“ řekl režisér inscenace.

Sclavi – Emigrantova píseň získala mimo jiné Grand Prix za nejlepší představení Festivalu MESS v Sarajevu v roce 2008, hned tři ceny na Fringe festivalu v Edinburghu v roce 2007 a v roce své premiéry Cenu Alfréda Radoka, Cena Sazky a Divadelních novin a hlavní cenu na Festivalu malých scén v chorvatské Rijece.

Autor článku: ČTK: hrm, jw

Farma v jeskyni uvede v ulicích svou hru o tíži emigrace