30.08.2017 13:35

Festival Divadlo protestuje proti zatčení ruského režiséra

Organizátoři mezinárodního festivalu Divadlo protestují proti zatčení ruského režiséra Kirilla Serebrennikova, jehož ruské úřady podezírají ze zpronevěry státní dotace. Ředitel festivalu Jan Burian dnes na tiskové konferenci řekl, že režisérovo zatčení a následné nařízení domácího vězení je pravděpodobně politicky motivováno.

„Serebrennikov je jedna z nejdůležitějších postav evropského soudobého divadla. Je natolik úspěšný, že se nepotřebuje podvodně přiživovat na ruském divadle. To ho neživí, živí ho zahraniční hostování,“ uvedl Burian.

Serebrennikov byl opakovaně hostem festivalu, který se koná v Plzni. Jeho 25. ročník začne 13. září a uvede téměř 50 představení 29 souborů, kromě domácích také ze Slovenska, Rumunska, Itálie, Belgie, Maďarska a Polska. Burian uvedl, že má letos festival o 20 procent vyšší rozpočet díky novému programu ministerstva kultury pro podporu velkých festivalů. Ministerstvo zvýšilo dotaci na 7,6 milionu korun, celkový rozpočet je 12,7 milionu, dodal. Město dává ročně 3,2 milionu a kraj letos poskytl 700.000 korun.

Sedmačtyřicetiletý Serebrennikov byl zatčen minulý týden v Petrohradě, kde natáčel film. Byl převezen do Moskvy, kde na něj byla uvalena vazba. Soud mu minulý týden uložil domácí vězení. Hrozí mu až desetiletý trest vězení. Serebrennikov je podle úřadů podezřelý, že zpronevěřil asi milion dolarů (přes 22 milionů korun) poskytnutých na jeho tvorbu v letech 2011 až 2014. Před soudem obvinění odmítl s tím, že peníze použil na „velké a skvělé“ projekty pro mladé talenty. Na jeho stranu se postavila řada představitelů evropské divadelní a filmové scény. Burian dnes uvedl, že inscenace, které se podle úřadů neuskutečnily, přestože na ně šly peníze, osobně viděl.

„Zítra (ve čtvrtek) vyvěsíme petici, chceme, aby ji podepisovali občané, ale hlavně čeští divadelníci. Odešleme ji velvyslanci Ruské federace a české vládě,“ doplnil. Organizátoři festivalu podle něj cítí nutnost vyjádřit protest „proti tomuto zjevně politicky motivovanému zásahu i na podporu umělecké tvorby v Rusku“. „Myslíme, si že se nás to týká, evropské divadlo, z něhož ruské nevyjímáme, by mělo být jedna svobodná rodina,“ řekl.

Serebrennikov působí od roku 2012 jako umělecký ředitel divadla Gogolovo centrum, je také pedagogem. Plzeňský festival naposledy loni uváděl jeho inscenaci Mučedník včetně stejnojmenného filmu, jehož je také autorem. Serebrennikova díla kritizují byrokracii, korupci i vedení státu.

Autor článku: ČTK: hrm, abz

Festival Divadlo protestuje proti zatčení ruského režiséra

Zahraniční divadlo

14.12.2017

Humperdinckova Perníková chaloupka připomene fenomenálního tenoristu Philipa Langridge ve vánočním bonusu z Met

Perníková chaloupka (Hänsel und Gretel), nejslavnější opera Wagnerova chráněnce Engelberta Humperdincka, byla historicky první operou, kterou Met přenášela živě po rozhlasových vlnách – psal se tehdy Boží hod vánoční roku 1931. A právě záznam mistrovského díla na motivy pohádky bratří Grimmů, v němž v roce 2007 pod taktovkou Vladimira Jurowského okouzlily publikum Met virtuózní pěvecké výkony Alice Coote v roli Jeníčka a Christine Schäfer v roli Mařenky, nadchne příznivce romanticky rozmáchlých melodií v prosinci ve vybraných českých kinech.

08.12.2017

Osmé pokračování Prague-New York Effects propojí Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori

Česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Mori společně vystoupily 1. prosince 2017 v České národní budově na Manhattanu. O deset dní později se představí i českému publiku v Praze.

30.11.2017

Mladý a neklidný Marx roztočí necudný večírek v novém londýnském divadle

Filozof a revolucionář Karl Marx jako pijan, bez kterého se neobejde žádná party, buřič a hádavý manžel? Poznejte jednu z nejvlivnějších historických osobností tak, jak se o ní v dějepisu neučí! Nová komedie od tvůrců hitu One Man, Two Guvnors, moderní verze klasiky Sluha dvou pánů, k tomu fanouškům britského divadla představí zbrusu nové londýnské divadlo Bridge.