07.02.2018 11:22

Horácké divadlo nastudovalo Čechovova Racka

Jako pátou premiéru současné sezony uvede v sobotu 10. února v 19:00 Horácké divadlo Jihlava hru Antona Pavloviče Čechova Racek. Režie se ujala hostující slovenská režisérka Iveta Ditte Jurčová. Hra měla světovou premiéru v roce 1896, Horácké divadlo ji nastudovalo vůbec poprvé, uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová. Hudbu složil Jozef Vlk, výtvarnou podobu dal inscenaci Tom Ciller.

V roli nepříliš úspěšného spisovatele Trepleva uvidí jihlavští diváci Štěpána Tučka. Ninu, která ho opustí kvůli profesně úspěšnějšímu Trigorinovi, hraje Tereza Slámová. Spisovatele Trigorina ztvární Jakub Škrdla. Roli Iriny Arkadinové svěřila režisérka Lence Schreiberové.

Podle hostujícího dramaturga Michala Ditte zobrazuje hra navzdory svému stáří postavení umění a umělce ve společnosti stále aktuálně. „Čechov je předestírá takovým způsobem a s takovou razancí, jako by mluvil i za nás - dramatiky, dramaturgy, scénografy, herce, režiséry - divadelníky nového milénia," uvedl Ditte.

Příprava hry byla podle režisérky, absolventky bratislavské VŠMU, náročná. Hercům sice Racek nabízí mimořádnou hereckou příležitost, zároveň od nich ale vyžaduje maximální nasazení. „Přípravě každého dějství předcházelo několik hodin hereckých improvizací, během kterých mohli herci vyzkoušet své bezprostřední i uvědomělé jednání. Herci museli být aktivní a neustále ve střehu, po celou dobu inscenace jsou téměř všichni uzavřeni v jednom prostoru a jsou nuceni reagovat na situace, které se před nimi odehrávají," uvedla režisérka.

Je zakladatelkou divadla Pôtoň v Bátovcích v okrese Levice, podle kritiků jednoho z nejprogresivnějších divadel na Slovensku. Marketing tohoto divadla měl v minulosti na starosti Ondrej Remiáš, současný ředitel Horáckého divadla.

http://www.hdj.cz/

Horácké divadlo nastudovalo Čechovova Racka

Inscenace

23.05.2018

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede premiéru hudební pohádky Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede v neděli 27. května 2018 v 15 hodin premiéru hudební pohádky Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk. Skladba pro vypravěče a orchestr, k níž autor napsal rovněž text, vznikla v době, kdy se vrátil do Sovětského svazu, tj. v roce 1936, na popud ředitelky Moskevského centrálního dětského divadla Natalie Sacové, se záměrem seznámit děti s nástroji v orchestru.

22.05.2018

Demytizovaný příběh Jana Opletala na olomoucké scéně

Divadlo na cucky uvedlo v rámci festivalového programu 22. Divadelní Flory premiéru autorské inscenace Opletal. Hostující režisér nastupující generace Michal Hába v ní spolu s trojicí herců připomíná osud Jana Opletala a jak jeho příběh vnímají současníci.

22.05.2018

Divadlo Na zábradlí v české premiéře uvede autorskou hru Davida Jařaba Dobří chlapci – komediální thriller z mafiánského prostředí

Úspěšná sezóna v legendárním Divadle Na zábradlí, korunovaná Cenou divadelní kritiky 2017 pro inscenaci Macbeth – too much blood, vyvrcholí 8. června českou premiérou hry Dobří chlapci.  Režisérem, autorem textu a scénografie Dobrých chlapců je stejně jako v případě oceněné Inscenace roku David Jařab, který se vedle Jana Mikuláška stává dalším kmenovým režisérem Divadla Na zábradlí.