08.02.2018 19:53

Horácké divadlo v Jihlavě změní uměleckého šéfa

Umělecký šéf Horáckého divadla v Jihlavě Pavel Šimák v květnu ve své funkci z rodinných důvodů skončí. Oznámil to dnes na tiskové konferenci. Nahradí ho režisér Michal Skočovský, který nyní s divadlem spolupracuje jako hostující režisér hry Jediný život. Premiéru bude mít 5. května.

Obavy, že by se divadlo vrátilo do příliš konzervativních kolejí, Šimák nemá. „Ukázalo se, že jsme s Michalem na stejné vlně,“ řekl.
„Jsem strašně vděčný za práci, kterou tady Pavel odvedl, a taky vděčný za to, že v ní bude pokračovat, i když ne na pozici uměleckého šéfa,“ řekl ředitel divadla Ondrej Remiáš. Šimák bude i po odchodu z funkce s divadlem spolupracovat jako režisér.

Před dvěma lety nastoupil do divadla plného změn. Obměnilo se obsazení funkcí ředitelů a následně i uměleckých šéfů. Divadlo podle Šimáka stálo před rozhodnutím, zda přijme nové divadelní prvky a posune standard blíž k modernímu divadlu. „Jsem rád, že jsme v poslední sezoně byli razantnější, což na jihlavskou scénu podle mě otočilo pozornost divadelní obce. Rozevřeli jsme nůžky z mainstreamového směřování divadla k tomu, aby si i náročný divák měl co najít,“ řekl Šimák.

Pavel Šimák vystudoval herectví na pražské konzervatoři a režii na brněnské JAMU. V letech 2008 až 2012 byl kmenovým režisérem a současně uměleckým šéfem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, poté byl tři roky uměleckým šéfem pražského Divadla na Fidlovačce. Do Horáckého divadla nastoupil 1. dubna 2016. Ve funkci uměleckého šéfa nahradil Kateřinu Duškovou.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: Vendula Krausová, kš, foto: Michal Skočovský

Horácké divadlo v Jihlavě změní uměleckého šéfa

Zprávy

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.

16.02.2018

Počiny v teatrologii – anketa Teatrologické společnosti a Divadelní revue

Teatrologická společnost a Divadelní revue vyhlašují oborovou anketu. Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč? Napište nám prosím jeden až tři takové počiny s kratším či delším zdůvodněním. Není nutné se omezovat na vydané publikace či texty, zajímá nás obor jako celek, proto klidně uvádějte například ediční práce, organizační, pedagogické působení osobností, kurátorskou činnost, dlouhodobé projekty, databáze atp.

15.02.2018

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2018/2019

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin.